pielegnacja twarzy

3 najważniejsze rutyny pielęgnacyjne każdej cery – jak wybrać najlepsze serum do twarzy

W celu odpowiedniej pielęgnacji potrzebne nam są różne preparaty. Wiele osób stosuje kremy nawilżające do twarzy, maseczki czy peelingi. Jednak to serum ostatnimi czasy stało się bardzo pożądanym kosmetykiem. Działa ono o wiele mocniej niż standardowy krem, dlatego warto rozważyć włączenie go na stałe do codziennej rutyny. Jak więc wybrać najlepsze serum do twarzy? Podpowiadamy.

Czym jest serum do twarzy?

Serum jest kosmetykiem, który zawiera w sobie silnie skoncentrowane substancje biologicznie czynne. Ma on o wiele większą skuteczność i zasięg działania w porównaniu do innych preparatów, przeznaczonych do rytuałów pielęgnacyjnych. Posiada zwykle lżejszą konsystencję, a jego działanie ukierunkowane jest na konkretny problem skóry.

Zanim jednak nałożymy taki kosmetyk na twarz, trzeba ją uprzednio dobrze przygotować. Oczyszczenie, tonizacja i – w zależności od potrzeby – peeling czy maska to podstawa. Dzięki temu serum będzie miało większą szansę na szybkie wchłonięcie. Tuż po aplikacji należy również nałożyć krem nawilżający do twarzy. Dzięki temu pielęgnacja będzie właściwie dopełniona.

Jak działa najlepsze serum do twarzy?

Jednym z kluczowych zadań serum jest transport czynnych składników do układów receptorowych w głębszych warstwach skóry. Zanim do tego dojdzie, produkt musi pokonać barierę, jaką jest naskórek. Rynek kosmetyczny stale się rozwija, dlatego stosuje się różnorodne metody na wspomaganie przenikania tego produktu. Najczęściej wybierane są liposomy, nanosomy czy cyklodekstryny.

W zależności od konsystencji najlepsze serum do twarzy może mieć nieco inne zastosowanie. Produkt wodny najczęściej występuje w formie lekkiego, transparentnego żelu, którego bazą jest woda. Do tego typu serum wprowadza się składniki dobrze rozpuszczalne, takie jak peptydy, witaminę C czy wyciągi z komórek macierzystych. Poleca się stosowanie go do każdego rodzaju cery z widocznymi oznakami starzenia. Jeżeli dołączymy do tego krem nawilżający do twarzy, można liczyć na szybkie efekty.

Serum nieco bardziej olejowe posiada mieszaninę emolientów oraz substancji aktywnych, które dobrze rozpuszczają się w tłuszczach. Zapobiega ono powstawaniu nowych zmarszczek, a także rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt cery. Często również jest remedium na łagodzenie skutków alergii.

Mimo wszystko to serum z retinolem wybierane jest najchętniej. Substancje należące do grupy witaminy A są najbardziej cenione w kosmetologii i dermatologii. Poprawiają one stan skóry trądzikowej, a także wspomagają niwelowanie przebarwień. Działają również przeciwstarzeniowo i odmładzająco. Podobnie jak w przypadku serum wodnego, krem nawilżający do twarzy pozwoli dopełnić całą pielęgnację.