5 najważniejszych zasad dobierania biżuterii

Podstawowe zasady dobierania biżuterii

  1.   Dobieramy biżuterię do stroju. Im bardziej ozdobne jest nasze ubranie, zwłaszcza góra, tym delikatniejsza biżuteria.
  2.   Unikamy wieczorowej, okazałej biżuterii na co dzień
  3.   Kolczyki dobieramy do owalu twarzy a naszyjniki do rodzaju dekoltu
  4.   Złoto dobrze komponuje się z ciepłymi kolorami a srebro z zimnymi
  5.   Dobieramy biżuterię do naszego stylu i osobowości

Biżuteria codzienna i wieczorowa

Wybór odpowiedniej biżuterii na dzień i na wieczorne wyjścia to nie lada sztuka. Przede wszystkim należy pamiętać, że codzienna biżuteria nie powinna być zbyt strojna i bogata. Duża ilość ozdób w połączeniu z codziennym strojem zupełnie nie współgra. Zdecydowanie lepiej prezentują się delikatne łańcuszki, bransoletki czy krótkie kolczyki typu sztyft.  Duże kolie czy też bogato zdobione kamieniami kolczyki zdecydowanie lepiej sprawdzą się przy stylizacjach wieczorowych. Do eleganckich sukni warto założyć wyrazistą i piękną biżuterię jak np. biżuteria Swarovskiego, która znana jest z wytwornych kryształów. W tym miejscu warto przypomnieć zasadę „mniej znaczy więcej” i do kreacji z mocno błyszczącą i zdobioną górą nie zakładać równie ozdobnej biżuterii. Dużo lepiej sprawdzi się ona przy skromnych i prostych sukienkach z gładkiego i jednokolorowego materiału, która będzie tłem dla pięknych kosztowności.

Jak dobrać kolczyki do owalu twarzy?

Dobrze dobrane kolczyki pomogą nam wysmuklić bądź zaokrąglić nieco twarz, łagodząc rysy. Przy twarzy okrągłej polecane są wszelkie wiszące i kanciaste kolczyki, które wyciągną nieco twarz tworząc wrażenie idealnego owalu. Jeśli mamy twarz trójkątną, ze spiczastym podbródkiem i wyraźnie zarysowanymi kośćmi policzkowymi, należy nosić kolczyki dłuższe, wiszące z dużym elementem na wysokości brody aby optycznie poszerzyć ten obszar na buzi. Twarz kwadratową najlepiej łagodzą kolczyki w kształcie kul, łezek, owalne modele o opływowych kształtach. Biżuteria w kształcie długich wiszących łańcuszków również nie jest zalecana. W najlepszej sytuacji są Panie o owalnej twarzy, gdyż jest to kształt uznawany za idealny i pasują do niego wszystkie modele kolczyków.

Kolor biżuterii a strój

Wiele osób zastanawia się jak komponować ubranie z biżuterią aby ich kolory się nie  „gryzły”. Warto wówczas kierować się zasadą ciepłych i zimnych barw. Złota biżuteria pasuje do ciepłych kolorów jak czerwienie, żółcie, odcienie pomarańczowe i brązowe. Srebro idealnie podkreśla zimne barwy jak zielenie, niebieskości, róże i fiolety. Jedynie czerń i biel zawsze pasuje do obu rodzajów biżuterii.

Podkreśl biżuterią swoją osobowość!

Tak naprawdę jest to najważniejsza zasada przy dobieraniu biżuterii, która powinna być zgodna z naszym stylem i osobowością. Podobnie jak strój tak i biżuteria musi sprawiać, że czujemy się w niej dobrze i komfortowo. Tylko wówczas będzie ona naszą ozdoba a nie przebraniem. Jeśli dobrze wybierzemy biżuterię podkreśli ona nasz styl dlatego to kryterium powinno stać zawsze przed aktualną modą.