Kanony piękna są różnorodne i właściwe to media oraz społeczeństwo decydują, które z nich obowiązuje. Każdy człowiek ma jakąś urodę. Jedni dbają o nią bardziej, inni mniej, a jeszcze inni ograniczają się do podstawowych czynności higienicznych.
Najważniejsze jest to, aby w swoim ciele czuć się dobrze i nie patrzeć na nie jedynie krytycznym okiem. Sztuką jest dostrzec zalety swojej urody, a nie koncentrować się na wadach.
Akceptacja siebie – wygląd
Zazwyczaj możemy odnaleźć w swoim wyglądzie elementy , z których jesteśmy dumni i takie, które chcemy ukryć lub natychmiast zmienić. Styliści twierdzą, że wiele mankamentów urody można zatuszować odpowiednim strojem, fryzurą i makijażem. Eksponując walory mniejszą uwagę zwracamy na mankamenty figury lub twarzy, nabieramy pewności siebie i pozbywamy się kompleksów. Akceptacja siebie pozytywnie wpływa na samopoczucie. Nieraz wystarczy drobna zmiana, np.: nowe uczesanie, kupno ubrania w jasnym kolorze, aby poczuć się lepiej w swojej skórze i dostrzec w sobie piękno. Pomaga też akceptacja najbliższych. Coraz więcej czasu poświęca się dbaniu o urodę. Oczekuje tego otoczenie. Bywa, że osoba nie przywiązująca dużej wagi do wyglądu nie jest akceptowana w miejscu pracy, osiąga gorsze rezultaty. Uroda nabrała społecznego znaczenia, a wraz z nią powstał problem wpasowania się w obowiązujące kanony, nawet kosztem akceptacji siebie. Zmiany nie zawsze wypadają korzystnie i czasem trudno je odwrócić. Historie osób niezadowolonych z wyniku operacji plastycznych, zabiegów kosmetycznych zalewają internet.
Zmiana życia
Nie jest łatwo zmienić cokolwiek. Czy to w sobie, czy w swoim życiu. Każda zmiana wymaga poświęcenia, czasu i nakładu pracy. Jednak każda jest możliwa. Jeśli czegoś chcesz to musisz uwierzyć w to, że osiągnięcie celu jest możliwe i jest bliżej niż myślisz. Do zmiany potrzebna jest chęć i to ona przede wszystkim sprawia, że zaczynasz coś robić w kierunku zmian. Jeśli rozpoczynasz odchudzanie, którego wcale nie chcesz i robisz to tylko dlatego, że ktoś inny cię do tego zmusza to szanse na powodzenie są nikłe. Największą motywacją jest twoje własne pragnienie. Jeśli to ty chcesz coś zmienić to przyjdzie ci to znacznie łatwiej niż komuś, kto podejmuje się próby zmiany życia, ale wcale nie jest do niej przekonany. Jeśli bardzo chcesz osiągnąć cel będzie ci również łatwiej wykonać pierwsze zadanie. Spisz wszystkie przyczyny, które sprawiają, że podejmujesz się zmiany. Jeśli na przykład chcesz w końcu schudnąć zanotuj, że podniesie to twoją pewność siebie, wreszcie zmieścisz się w ukochaną sukienkę, będziesz mogła dumna pokazać sie w stroju kąpielowym… każdy powód jest dobry. Jeśli to już któraś z kolei próba zmiany to zapisz też, dlaczego właśnie teraz ci się uda. W końcu nauczeni doświadczeniem możemy w kolejnych podejściach eliminować błędy poprzednich prób. Dlatego zrobienie takiej listy również da ci pozytywną energię do rozpoczęcia i kontynuowania przemian. Wszystko zależy od ciebie. Jeśli chcesz zmiany to nikt nie będzie ci dyktował, że ma być inaczej. To twoje życie i wszystko zależy tylko od ciebie!