ziołolecznictwo

Antyczne początki ziołolecznictwa

Nie jest przesadą stwierdzenie, że ziołolecznictwo to matka medycyny. Zioła mogą leczyć niektóre schorzenia, uśmierzać ból i przynosić człowiekowi ulgę w cierpieniu. Człowiek od początku swoich dziejów dążył do wydłużenia sobie życia i próbował stawić czoło chorobom. Tłumaczył choroby działaniem bóstw, siłami przyrody, wojnami, niedostatkami pożywienia. W naturze szukał ratunku.

Na bazie ziół i składników odzwierzęcych powstawały pierwsze leki. Ogromna ilość informacji o znaczeniu roślin w medycynie pochodzi z czasów starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu .Antyk pozostawił wiele mitów, świadczących o ścisłym związku kultury ludzkiej ze światem roślinnym.

Ziołolecznictwo

Starożytny rodowód ma motyw przemiany człowieka w kwiat – historia Narcyza. Wielki wkład w wiedzę o właściwościach roślin mieli tak znany starożytni lekarze jak Grecy: k Hipokrates, Teofrast z Eresos, czy rzymski medyk Galen, którzy do dziś symbolami początków medycyny i starożytnej wiedzy medycznej. W swoich pismach opisywali zastosowanie w medycynie takich roślin jak: dziurawiec, szałwia, tatarak, rumianek, ruta oraz rzewienia (rabarbar). Starożytni lekarze zalecają stosowanie mięty jako środka antykoncepcyjnego. Teofrast pisze, że w Grecji istniała grupa zawodowych zbieraczy ziół leczniczych. Rzymski lekarz Galen pozostawił liczne przepisy na wykonanie maści kojących z szałwii, ruty i rdestu. Jego dzieła były pierwszymi podręcznikami farmaceutycznymi i farmakologicznymi. Wiele spostrzeżeń starożytnych lekarzy potwierdziło się w badaniach nad ziołami.

Pokrzywa – jako pomoc dla osób z nowotworem

Nowotwór to choroba cywilizacyjna. Bywa uwarunkowana genetycznie, choć najczęstszymi przyczynami raka są czynniki środowiskowe i życiowe nawyki. Ryzyko raka znacznie zwiększa się, gdy ktoś pali papierosy, spożywa często alkohol, stosuje niezdrową dietę, jest narażony na różnego rodzaju promieniowania, mieszka w zanieczyszczonym środowisku. Rak jest dramatem chorego i jego rodziny. Tylko szybkie wykrycie raka, zastosowanie nowoczesnego leczenia może ocalić choremu życie. W Polsce z wykrywaniem raka bywa różnie, jednak w dużej mierze wina za późne wykrycie nowotworu leży po stronie pacjentów, którzy unikają badań profilaktycznych. W leczeniu raka stosuje się różne terapie i nie wolno tej choroby lekceważyć ani leczyć domowymi sposobami. Zioła takie jak: pokrzywa mogą być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza onkologa, które można je włączyć do terapii pomocniczej. Pokrzywa może być suplementem przy chemioterapii, bowiem wzmacnia organizm osłabiony lekami. Nie wolno porzucać trudnego i nieraz bolesnego leczenia dla ziółek, czy innych nie do końca sprawdzonych sposobów. W sieci można przeczytać różne rewelacje na temat leczenia nowotworów ziołami. Część tych rewelacji jest sprawdzana w trakcie badań klinicznych, pozostałe to bajeczki na dobranoc. Absolutnie nie należy wierzyć internetowym reklamom, że jakaś maść, syropek, czy kapsułka pomoże pozbyć się raka płuc, czy białaczki. Podawanie niesprawdzonych informacji, reklamowanie specyfików na raka, którym wierzą ludzie cierpiący na nowotwór jest skrajnie nieetyczne.