ortodoncja

Aparaty ortodontyczne – kto powinien się na nie zdecydować?

Wskazaniem do noszenia aparatu ortodontycznego są różnego rodzaju wady dotyczące ułożenia zębów. Problemy ze zgryzem mogą uwidocznić się tuż po urodzeniu lub powstać w okresie wyrzynania się zębów stałych. Wynikają też często z urazów lub nieprawidłowej higieny jamy ustnej oraz innych zaniedbań.

Aparat ortodontyczny – skąd go wziąć?

Osoba, która cierpi na wady zgryzu, nie może tak po prostu sama kupić aparatu ortodontycznego i nosić go w dowolny sposób. Niezbędna jest wizyta u specjalisty ortodonty, na przykład w Dental Comfort Clinic. Lekarz wykona dokładne badania jamy ustnej i zębów, a następnie dopasuje odpowiedni aparat.

Aparaty ortodontyczne najczęściej można zauważyć u dzieci, ale noszą je też dorośli. Dzieci powinny być objęte opieką stomatologiczną od najmłodszych lat, choć nie zawsze od razu kierowane są do ortodonty – niewielkie problemy ze zgryzem mogą ustąpić wraz z wiekiem lub nie są właściwie diagnozowane.

Nowoczesne aparaty ortodontyczne wysokiej jakości

Wybór aparatu leży w gestii lekarza ortodonty. Może on zapisać aparaty ortodontyczne w Poznaniu przeznaczone do noszenia przez określony czas bez zdejmowania lub takie, które się zdejmuje np. przed położeniem się spać. Wpływają one korzystnie na układ zębów, ale efekty nie pojawiają się od razu.

Co pewien czas trzeba kontrolować postępy – niezbędne będą wizyty w gabinecie oraz np. wykonywanie prześwietleń. Leczenie za pomocą aparatów ortodontycznych przynosi oczekiwane rezultaty i jest rozwiązaniem pozwalającym uzyskać poprawę zgryzu bez konieczności poddawania się zabiegowi chirurgicznemu.

Kto może nosić aparat ortodontyczny?

Wskazania do noszenia aparatu mogą być różne. Unika się zakładania stałych aparatów dzieciom, które mają jeszcze zęby mleczne lub stałe na etapie wczesnego wzrostu. W późniejszym wieku aparat ortodontyczny zalecany jest zawsze, o ile nie ma przeciwskazań z uwagi na pewien dyskomfort, jaki wywołuje.

Podsumowując, aparaty ortodontyczne pozwalają w łatwy sposób poprawić wygląd zębów – kształtują zgryz, jeśli jest nieprawidłowy. Aparat musi przepisać lekarz ortodonta.