prawnik

Badanie czystości patentowej – jak przebiega?

Jednym z ważnych działań, które należy wykonać w celu otrzymania patentu na dany wynalazek jest badanie czystości patentowej. Musi ono zostać wykonane i udowadnia ono, że dany patent nie naruszy cudzych praw wyłącznych. Wykonywane jest ono przez wyspecjalizowanego w tym celu radcę patentowego.

Gdzie szukać miejsca, w którym wykonuje się badanie czystości patentowej?

Chcąc wykonać badanie czystości patentowej w Przemyślu najlepiej znaleźć odpowiednią kancelarię prawno-patentową, która oferuje wykonanie wszelkich badań patentowych. Badania czystości patentowej nie są bowiem jedynym rodzajem badań patentowych. Wykonywane są również badania zdolności patentowej, czy też badania stanów techniki.

Badania takie jak badania czystości patentowej wykonuje się by cudza własność intelektualna w Rzeszowie była chroniona. Są to badania wstępne, które mają na celu ocenienie czy dany wynalazek faktycznie jest nowy i autentyczny oraz czy opatentowanie go nie sprawi, że zostanie naruszona cudza własność intelektualna.

Jak przebiega badanie czystości patentowej?

To jak wygląda przebieg badania czystości patentowej w dużej mierze zależy od tego jakiego przedmiotu ono dotyczy. Niektóre zajmują jedynie kilka godzin jeśli produkt jest prosty i wykluczenie naruszenia cudzych praw jest proste. Niektóre sytuacje jednak są takie, że produkt który jest badany jest już istniejącym produktem, który walczy na rynku pełnym patentów. Dlatego właśnie czasem badania patentowe trwają nawet wiele dni, a czasem i tygodni.

Całość badania patentowego rozpoczyna się od tego, że osoba, której zależy na tym by jej wynalazek był opatentowany dostarcza informacje na jego temat. Oprócz tego powinien on dostarczyć podmioty, z którymi konkuruje w danej branży i które mają być sprawdzone pod kątem naruszenia własności intelektualnej przez patent. Gdy kancelaria posiada takie dane przechodzi do badania podmiotowego, podczas którego są analizowane przedmioty, które są chronione przez różne wzory przemysłowe bądź patenty.