Badanie mięśni jest czasami niezbędne do ocenienia ich prawidłowej pracy oraz zdiagnozowaniu poważnych chorób. Nowoczesne metody pozwalają wykonać badanie bardzo dokładnie. Co warto wiedzieć o badaniu?
Na czym polega badanie mięśni?
Badanie mięśni to zabieg nazywany elektromiografią. Podczas badania wykorzystywana jest technika odpowiedniej stymulacji. Lekarz sprawdza, czy następuje prawidłowa transmisja impulsu przez cały nerw, jak również przez cały mięsień. Bada również czy mięśnie i nerwy odpowiednio reagują na silne bodźce. Kompleksowe badanie polega na wkłuciu do mięśnia specjalnych elektrod igłowych. Badanie może trwać ok. 40 minut, w zależności od pacjenta i tego, jak reagują mięśnie. Badanie mięśni w Gdyni oraz innych miastach, wykonywane jest przez lekarza specjalistę — neurologa. Odpowiednia diagnoza pozwala na wyeliminowanie chorób neurologicznych lub szybkie dobranie prawidłowego leczenia, tak, aby wyeliminować wszelkie dolegliwości odczuwane przez pacjenta. Co ważne — wynik badania pacjent otrzymuje natychmiast, dlatego lekarz może od razu poinformować go o dalszych zaleceniach.
Kto powinien wykonać badanie?
Badanie EMG w Gdyni i każdym innym miejscu jest małoinwazyjne i praktycznie bezbolesne. Może pojawić się jedynie dyskomfort przy wkłuciu. Wykonanie badania zaleca się osobom, które zauważą jakiekolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśni lub nerwów przewodzących. Objawem problemów z mięśniami może być np. częste drętwienie lub odczucie mrowienia, jak również niekontrolowane skurcze i drgania. Badanie zalecane jest również osobom, które przeszły udar lub cierpią na wszelkiego rodzaju niedowład mięśni. Badaniom EMG są często poddawani sportowcy, szczególnie w przypadku kontuzji. Wykluczenie poważnego uszkodzenia pozwala odpowiednio dobrać zakres leczenia i rehabilitacji. Badanie jest wykluczone u kobiet w ciąży oraz u osób posiadających rozrusznik serca. Samo badanie nie wymaga przygotowania. Ważne, żeby skóra w miejscu, gdzie będą umieszczane elektrody, była czysta i nieposmarowana żadnych kremem czy balsamem.