polar

Be polite, noś polar! Poznaj odzież zrobioną z plastikowych butelek

Każdy ma jeszcze w domu ukrytą głęboko w szafie bluzę polarową. Szczyt popularności tego rodzaju odzieży przypadł na lata 90. Na pewno większość z nas w albumie rodzinnym posiada niejedno zdjęcie, na którym nosi w dzieciństwie ówczesny krzyk mody codziennej. Teraz epoka “najntisów” wraca jak bumerang nie tylko w popkulturze, ale i króluje na wybiegu, więc trzeba raz jeszcze zweryfikować negatywny pogląd o odzieży polarowej. Bo cóż złego jest w jej noszeniu, skoro ma bardzo praktyczne zastosowanie, a przede wszystkim jest miła w dotyku?

Tym bardziej, że w kontekście współczesnego wzrostu świadomości ekologicznej należy docenić także sposób jej produkcji. Mało kto wie, że do jej tworzenia używa się… plastikowych butelek. Co warto wiedzieć o polarze jako materiale? W jaki sposób powstaje z niego odzież? Czy w sklepach można dostać nowoczesne fasony bluz polarowych? Postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na postawione wyżej pytania.

Metoda produkcji i zastosowanie polaru

Historia polaru jest dość krótka. Syntetyczną dzianinę wynaleziono pod koniec lat 70. Od razu zyskała na popularności. Do jej produkcji używa się mieszanki tworzyw sztucznych, w tym także często spotykanych w sklepie butelek typu PET. Skąd wzięła się specyficzna nazwa polaru? Nie w tym grama przypadku, że pierwsze skojarzenia prowadzą do zamieszkującego Arktykę niedźwiedzia polarnego.

To właśnie futro tego charakterystycznego zwierzęcia stanowiło inspirację dla twórców polaru. Jego głównym przeznaczeniem jest przecież zapewnienie skutecznej izolacji od zimna. Podobnie jak włos białego niedźwiedzia, nitka przędzy polaru jest pusta w środku. Dzięki temu powietrze skutecznie zatrzymuje ciepło. Co więcej, ten materiał dzianinowy wyróżnia się niską chłonnością wody, dlatego ubranie polarowe bardzo łatwo jest wysuszyć nawet po spacerze w intensywnym deszczu.

Warto zwrócić uwagę na inne praktyczne korzyści z posiadania bluzy polarowej. Ubrania oraz np. koce nie mechacą się, zwłaszcza jeśli mają krótkie włosie. Wykonana z tego materiału odzież ma zmniejszoną podatność na zabrudzenia i nie chłonie tak chętnie zapachów. Doskonale nadaje się zatem na wszelkiego rodzaju ogniska, campingi oraz inne aktywności spędzane na łonie natury. Nie trzeba drżeć o to, że nie będzie można pozbyć się powstałych plam. Aby polar nie stracił swoich właściwości, nie należy prać go zbyt często. Wystarczy, jeśli zrobimy to kilka razy w ciągu roku przy dużej częstotliwości noszenia.

Współczesne bluzy polarowe. Przegląd asortymentu sklepów

Wbrew pozorom sprzedaż bluz polarowych nie jest tak niska, jak niektórym mogłoby się wydawać. Wciąż ten rodzaj odzieży ma stałą grupę nabywców. To przede wszystkim osoby praktyczne, które potrzebują bluzy polarowej do pracy (np. w fabryce, chłodni, magazynie) lub zabierają ją na wycieczkę za miasto. Idealnie nadaje się do grzybobrania i znakomicie grzeje podczas chłodnych poranków spędzonych na łowieniu ryb.

Choć asortyment jest szeroki, to można wskazać kilku wiodących producentów. To firmy zajmujące się w wytwarzaniu ubrań turystycznych, paramilitarnych i taktycznych. Wśród nich prym wiodą takie marki jak Texar, Helikon-Tex oraz MFH. W swoich zakładach szyją klasyczne bluzy polarowe z wysokim kołnierzem zapinane na zamek, a także produkty skrojone według innych fasonów. Bez problemu kupić można też wygodną bluzę polarową z kapturem, która idealnie nadaje się do biegania w zimne, jesienne dni.