Budowa domu jednorodzinnego to inwestycja, na którą najczęściej decydujemy się tylko raz w życiu, chyba że w budowaniu obiektów mieszkalnych upatrujemy źródła zarobku. Niezależnie od motywacji, budowa funkcjonalnego domu to niezwykle czasochłonne przedsięwzięcie, które generuje wysokie koszty inwestycyjne. Niejednokrotnie są to wartości, które przekraczają możliwości finansowe przeciętnego Kowalskiego, dlatego miliony Polaków zadłużają się na długie lata, by móc marzyć o własnym domu z ogródkiem. Ograniczony budżet często skłania nas do szukania maksymalnych oszczędności, jednak są takie rzeczy, na których nie warto, a nawet nie wolno oszczędzać.
Budowa domu: materiały budowlane
Oszczędzanie na materiałach budowlanych zdarza się nagminnie, co prowadzi do stosunkowo krótkiej żywotności budynków mieszkalnych, a co za tym idzie, niskich standardów bezpieczeństwa. W budownictwie zasada: „jakość idzie w parze z ceną” ma zdecydowanie częstsze zastosowanie niż w innych branżach usługowo-handlowych. Z uwagi na to, że budowa domu to z założenia niezwykle drogie przedsięwzięcie, nie warto narażać się na nieprzewidziane koszty napraw czy remontów, które przy zastosowaniu wysokiej jakości materiałów budowlanych nie miałyby miejsca. Paradoksalnie tańsze materiały to ryzyko wysokich kosztów utrzymania domu, co w długofalowej perspektywie jest po prostu nieopłacalne.
Budowa domu: nowoczesne technologie
W branży budowlanej do dzisiaj stosuje się techniki, które z biegiem lat wcale nie tracą na swojej skuteczności. Trzeba jednak przyznać, że wielu inwestorów chcąc zaoszczędzić co nieco na budowie domu stosuje przestarzałe, nieaktualne już technologie budowlane, które nie tylko są bardziej czasochłonne, ale nie zapewniają zadowalającego efektu. Przykład? Wznoszenie ścian betonowych czy żelbetonowych. Wcześniej stosowało się głównie metodę deskowania za pomocą drewnianych konstrukcji, która dzisiaj wzbudzają pewne wątpliwości. Nowoczesne szalunki ścienne natomiast są w pełni stabilnymi konstrukcjami, które pozwalają zbudować dom w pełni bezpieczny i spełniające powszechne normy budowlane. Systemy szalunkowe są niezwykle proste zarówno w montażu, jak i demontażu, a dodatkowo są niezwykle wytrzymałymi systemami przystosowanymi do wielokrotnego użytku. Co więcej, na rynku znajdziemy szalunki ścienne do montażu ręcznego, jak i dźwigowego, co znacznie poszerza ich funkcjonalność.
Zobacz także: http://namaste.com.pl/malowanie-wysokich-pomieszczen-jak-sobie-poradzic/
Budowa domu: firma budowlana
Choć coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się budowa domu metodą gospodarczą, to wielu inwestorów ostatecznie decyduje się na zatrudnienie profesjonalnej ekipy budowlanej, na której spoczywa odpowiedzialność przeprowadzania kolejnych etapów budowy. Zdarza się jednak, że zatrudniona tanim kosztem firma nie spełnia naszych oczekiwań względem umiejętności czy wiedzy z zakresu budownictwa. Przed podpisaniem umowy z wykonawcą należy dokładnie zapoznać się z ofertą usługową oraz z portfolio, którego brak powinien wzbudzić w nas poważne wątpliwości. Czynnik ludzki bardzo często ma nie mniejsze znaczenie niż jakość materiałów budowlanych, dlatego warto zatrudnić renomowaną firmę z polecenia, nawet jeśli wiąże się to z wyraźnie większym wydatkiem niż początkowo zakładaliśmy.