maraton biegowy

Co zrobić, aby przebiec maraton?

Nie raz oglądając zawody biegaczy zapewne mieliśmy myśli, że jest to ogromny wysiłek fizyczny. W praktyce jest to niesamowite zmęczenie, natomiast obrazek, który widzimy w telewizji jest pewnym wycinkiem rzeczywistości. Ostateczny sukces jest poprzedzony godzinami spędzonymi na treningu, często jest to wyświechtane „krew, pot i łzy”, jednak jest to bardzo trudna sztuka. Jednym z najwyższych wysiłków jest przebiegnięcie maratonu. Do jego ukończenia potrzeba spełnienia wielu rzeczy – aby się dowiedzieć o nich więcej, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

Przede wszystkim solidne przygotowania

Maraton to ogromny wysiłek, który musi być okupiony masą godzin spędzonych na bieżniach, w parkach, w lasach czy też w innych miejscach, które pomogą osiągnąć ostateczny cel. Nie będziemy ukrywać, że jest to dyscyplina dla każdego. Absolutnie tak nie jest, bo poza ciężkim treningiem należy również poświęcić masę czasu na to, by na samym końcu wypaść dobrze i ukończyć bieg. Przebiegnięcie 42 km jest nie lada wysiłkiem i sam trening to jedno, ale również dobra dieta, suplementacja oraz regeneracja będą naszym sprzymierzeńcem. Dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z fizjoterapeuty, jednak na samym końcu wszystkie te czynniki, o których mówiliśmy sprowadzają się do jednego – do pieniędzy. Należy ich „trochę” mieć, aby pokazać się z dobrej strony.

Solidne przygotowania to miesiące, a nawet może i lata wyrzeczeń. Istotny jest tutaj punkt wyjścia, z którego rozpoczynamy. Może się okazać, że dana osoba będzie potrzebować kilka miesięcy na przygotowanie i realizacja planu treningowego przyjdzie naprawdę szybko, a z kolei mogą być osoby, których okres przygotowawczy będzie trwać dłużej. Istotny jest wiek, zdrowie, ale też i silna psychika. Aby przebiec maraton, dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z porad bardziej doświadczonych zawodników oraz trenerów. Solidne wzorce mogą sprawdzić, że unikniemy podstawowych błędów, które w konsekwencji mogą pomóc osiągnąć sukces.

Postawienie sobie ambitnego celu

Jako że maraton jest sporym wyzwaniem, to na pewno nie da się go ukończyć bez pewnych pokładów ambicji. Należy sobie nałożyć pewne obowiązki na głowę już od momentu rozpoczęcia treningu. Jeżeli czujemy, że zbyt wiele ważymy, to jak najbardziej obowiązkiem będzie pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej, która będzie nam przeszkadzać podczas biegu oraz obciążać nasze nogi. Trzeba jednak tutaj uważać, by cechować się zdrowym rozsądkiem. Mając 25 lat i chcąc zacząć biegać, nie można mierzyć do najlepszych, tylko skupiać się na tym, aby pokonywać pewne bariery.

Istotne jest również to, aby podczas samego biegu prezentować się z jak najlepszej strony. Ambitny cel nie może przysłonić nam taktyki. Na pewno nie można od początku próbować dyktować tempo, ponieważ przeważnie skończy się to ogromną porażką w postaci nie wytrzymania obciążenia. Warto zatem znać swoje ograniczenia i biec swoim tempem, które będzie delikatnie większe niż to treningowe, ale jednak nadal pozwalające nam na to, żeby osiągnąć pierwotne założenia.