L4 zwolnienie lekarskie online

Czy L4 można otrzymać przez internet?

L4, czyli zwolnienie lekarskie z pracy, obecnie określane jako ZUS ZLA albo elektronicznie jako e-ZLA, jest dokumentem, który pozwala na usprawiedliwienie nieobecności pracownika z pracy na skutek choroby lub innych dolegliwości zdrowotnych. Czy zwolnienie można uzyskać przez internet?

Czym jest dokument L4 – ZUS ZLA?

Zwolnienie lekarskie jest niezbędne do tego, by usprawiedliwić nieobecność na skutek choroby, po wykonanym zabiegu czy też z innych przyczyn, gdy pracownik nie może podjąć pracy z powodów zdrowotnych. Na jego podstawie pracownik może otrzymać także zasiłek chorobowy.

Dokument ZUS ZLA może wystawić lekarz – także lekarz przyjmujący prywatnie.

Kiedyś najczęściej zwolnienie lekarskie określane było jako L4, natomiast obecnie prawidłowe nazewnictwo to ZUS ZLA. Gdy zwolnienie wystawiane jest w formie elektronicznej, wtedy jest ono określane jako e-ZLA.

L4 online – czy można je uzyskać w taki sposób?

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie z pracy, należy wziąć udział w konsultacji lekarskiej. Obecnie jest to możliwe nie tylko podczas osobistej wizyty w placówce, ale również na odległość.

Z konsultacji z lekarzem rodzinnym, internistą czy lekarzem specjalistą można skorzystać w formie teleporady – porady telefonicznej lub też przez internet. Internetowe konsultacje dostępne są głównie w prywatnych placówkach medycznych.

Zatem L4 online – https://receptyonline24.pl/product-category/l4-online/ także jest możliwe do uzyskania. Gdzie można otrzymać zwolnienie lekarskie przez internet?

Jak otrzymać zwolnienie lekarskie przez internet?

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie przez internet, w pierwszej kolejności konieczne jest wybranie placówki medycznej, która daje taką właśnie możliwość. Obecnie konsultacje lekarskie przez internet prowadzone są głównie w placówkach prywatnych, lecz taką drogę kontaktu z pacjentem wykorzystują także placówki z umową z NFZ.

Najłatwiej L4 online otrzymać w prywatnej placówce medycznej. W tym przypadku konieczne jest skontaktowanie się z placówką, by umówić się na wizytę lekarską przez internet. Należy najczęściej wypisać w tym celu formularz online i zarejestrować się w serwisie jako pacjent.

Internetowa wizyta lekarska polega na wykorzystaniu dostępnych online komunikatorów internetowych. Podczas wizyty lekarz pyta pacjenta o samopoczucie, przyjmowane leki, obecne choroby, obciążenie rodzinne. Następnie lekarz może postawić diagnozę lub zalecić dalszą diagnostykę. Jednocześnie może wystawić skierowania na badania, receptę przez internet oraz zwolnienie lekarskie. Informacja o zwolnieniu jest automatycznie przekazywana do pracodawcy.