biżuteria ubezpieczenie

Czy możliwe jest ubezpieczenie biżuterii?

Co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu biżuterii? Jaką polisę najlepiej wybrać? Podpowiadamy!

Dlaczego warto ubezpieczyć biżuterię?

Każdy, kto ma biżuterię strzeże jej jak oka w głowie. Wynika to stąd, że ma dla niego ogromną wartość. Czasami finansową, a innym razem tylko sentymentalną. Dobrym sposobem na zapewnienie jej skutecznej ochrony jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Chcemy również dodać, że możesz w ten sposób ochronić złote pierścionki, na przykład przed kradzieżą.

Jak ubezpieczyć biżuterię?

Najczęściej ubezpieczenie biżuterii jest częścią polisy mieszkaniowej. Istnieje jeszcze kilka sposobów, które pozwolą Ci skutecznie i bezpiecznie ubezpieczyć biżuterię. Trochę więcej o nich napiszemy w dalszej części tego artykułu.

Może zaczniemy od tego, że ubezpieczenie biżuterii może różnie wyglądać, w zależności od tego, czy prowadzisz własną działalność gospodarczą, czy nie. Jednak biżuteria może się znaleźć w polisie firmowej tylko wtedy, gdy masz swój własny zakład jubilerski. Wtedy masz możliwość ubezpieczenia biżuterii również przed błędem Twoich pracowników oraz przed pożarem.

Kolejną opcją jest ubezpieczenie biżuterii od kradzieży, czy od uszkodzeń mechanicznych, w sklepie z pierścionkami, naszyjnikami, czy innymi elementami biżuterii.

Czy możesz ubezpieczyć biżuterię w ramach polisy mieszkaniowej?

Jeżeli pragniesz ubezpieczyć biżuterię w ramach polisy mieszkaniowej, to musisz ją uwzględnić w mieniu ruchomym. W maksymalnym skrócie jest to wyposażenie Twojego domu, które nie jest na trwale przytwierdzone do ścian lub do podłóg. Warto tutaj również zauważyć, że możesz wybierać spośród wielu wariantów ubezpieczenia. Niektórzy ubezpieczyciele w podstawowej umowie zawierają wyłącznie mury. Natomiast inni dodają do nich jeszcze na przykład ubezpieczenie sprzętu RTV i AGD lub właśnie biżuterii.

Kiedy działa ubezpieczenie biżuterii?

Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się w momencie, gdy biżuteria ma charakter użytkowy i znajduje się w mieszkaniu. Ubezpieczenie chroni ją przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi lub przed kradzieżą. Każda polisa może mieć trochę inny zakres i należy ją bardzo dokładnie przeczytać. Najważniejszym elementem jest OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Określają one, od czego chroni dana polisa i jaką dokładnie biżuterię możesz ubezpieczyć. Czasami towarzystwa ubezpieczeniowe oferują oddzielną polisę dla biżuterii. Bywa tak, na przykład, gdy jest bardzo droga i rozszerzenie polisy mieszkaniowej byłoby niewystarczające. Często, aby podpisać taką umowę ubezpieczenia, powinieneś odpowiednio zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie przed kradzieżą. Pomocne może być w tym kupienie sejfu lub zainstalowanie monitoringu, czy wstawienie drzwi i okien antywłamaniowych.

Ile możesz dostać odszkodowania za biżuterię?

To zależy. Przede wszystkim, od wartości przedmiotów oraz od szczegółowego zakresu polisy ubezpieczeniowej. Odszkodowanie może być Ci wypłacone dwiema metodami. Pierwsza z nich to wartość odtworzeniowa. To znaczy, że otrzymasz dokładnie tyle pieniędzy, ile zapłaciłeś za biżuterię. Druga metoda to wartość rzeczywista. Uwzględnia cenę biżuterii w momencie, gdy nastąpiła podstawa do wypłaty odszkodowania.

Aby dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z oddziałem Eurofinance Ubezpieczenia Warszawa Ursynów.