Czy Zbąszynek to dobre miejsce na kupno domu i dlaczego tak?

Zbąszynek to bardzo interesujące miasto w województwie lubuskim (niegdyś: zielonogórskim), w powiecie świebodzińskim, będące siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Zbąszynek. Mieszkanie znalazło w nim ponad 5000 ludzi. Jego historia jest dość krótka, ale na pewno ciekawa, a okolica piękna jak mało gdzie. Nic więc dziwnego, że domy na sprzedaż w Zbąszynku cieszą się coraz większym powodzeniem.

Zamieszkaj w miejscu ważnym historycznie

Zbąszynek powstał tuż przed II Wojną Światową jako niemiecka osada i placówka celna, zlokalizowana przy stacji granicznej. Nazwano go Neu Bentschen, czyli Nowy Zbąszyń. O tamtych czasach opowiada między innymi czteroodcinkowy polsko-brytyjski serial historyczny wyprodukowany przez BBC Films oraz Telewizję Polską. Akcja pierwszej części odbywa się właśnie na granicy w Neu Bentschen.

Miasto kolejarzy

Dzięki temu, że wytyczona po I Wojnie Światowej granica między Polską a Niemcami, pozostawiła w Zbąszyniu węzeł kolejowy, Niemcy stanęli przed koniecznością wybudowania swojego odpowiednika. Stworzono więc nowoczesną stację graniczną i węzłową z tunelami pod torami oraz brukowanymi drogami kołowymi. Tuż obok dworca wybudowano osiedle dla pracowników kolei, a także robiącą wrażenie siedzibę lokalnych władz, dom kultury i kościoły. Część zabudowań zaprojektowano tak, że jeśli zatarasować ich przejścia, otrzymywało się system fortów służących ewentualnej obronie przed Polakami.

Jednym z najsłynniejszych kolejarzy ze Zbąszynka był Tomasz Kotkowiak, który samodzielnie tworzył instrumenty ludowe i założył kapelę koźlarską, z którą przez wiele lat muzykował. Miasto wystawiło mu pomnik, w którym podobizna muzyka umieszczona jest tuż obok kozła, przypominającego dudy instrumentu dętego. Skwer, na którym stoi pomnik, nosi także imię wybitnego muzyka. Pisząc o znanych ludziach, trzeba dodać, że Zbąszynek gościł m.in. Kim Ir Sena, Adolfa Hitlera czy Józefa Stalina.

Miasto zyskuje – mieszkania na sprzedaż w Zbąszynku w cenie!

Równie interesująca, co samo miasto, jest okolica Zbąszynka. Zwolenników kontaktów z pięknem natury ucieszy bliskość rezerwatu leśnego Kręcki Łęg o powierzchni 65 hektarów. Położony nieopodal miasta Kosieczyn może natomiast pochwalić się jednym z najstarszych w kraju, zdaniem ekspertów, kościołem drewnianym, datowanym na rok 1406. Idealnym miejscem relaksu dla całej rodziny są pobliskie jeziora – Zbąszyńskie, Chobienickie czy Błędno – w których można zażyć letniej kąpieli. Także zimą jest tu co robić – Zbąszynek oferuje szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych z każdej dziedziny.

Nie tylko domy, lecz także mieszkania na sprzedaż w Zbąszynku, są na celowniku nabywców. Młode rodziny z dziećmi szukające bezpiecznego i przyjaznego miejsca na kąt dla swojej rodziny, będą zadowolone. Zbąszynek ma wszystko, czego potrzeba, a nie ma w nim zgiełku wielkiego miasta, od którego ucieka coraz więcej współczesnych. Można tu żyć pełnią i życia i we własnym tempie.