objawy

Czym jest menopauza i jak sobie radzić z jej objawami?

Klimakterium, określane także jako przekwitanie czy menopauza, jest okresem w którym trwale dochodzi do ustania cykli miesiączkowych. Z uwagi na złożoność całego procesu, warto wiedzieć czym się charakteryzuje oraz jak radzić sobie z jego objawami.

Klimakterium– czym jest i kiedy powstaje?

Według medycznego punktu widzenia, menopauzę wyróżnia brak cykli miesiączkowych przez kolejne 12 miesięcy od ostatniego krwawienia. Menopauza może być naturalnym procesem fizjologicznym jak i skutkiem zmian operacyjnych powstałych np. na skutek usunięcia jajników lub macicy. Szacuje się, że średni wiek w jakim dochodzi do klimakterium szacuje się na okres pomiędzy 45 a 55 rokiem życia kobiety. W Polsce najczęściej jest to 51 roku życia kobiety.

Moment wystąpienia menopauzy uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji każdej kobiety. Mają na nią wpływ zarówno czynniki genetyczne, długość cykli miesiączkowych, stan zdrowia, przebyte choroby oraz liczba ciąż i wiek wystąpienia pierwszej miesiączki. Nie bez znaczenia na wystąpienie menopauzy ma także styl i tryb życia, uprawianie aktywności fizycznej, stres oraz sposób odżywiania.

Etapy przekwitania

Menopauza jest procesem złożonym, który może trwać nawet kilkanaście lat. Co ważne, jej pierwsze objawy mogą pojawić się nawet 10 lat wcześniej i określane są jako premenopauza czyli okres okołomenopauzalny, przejściowy. Na tym etapie pojawiają się pierwsze objawy menopauzy takie jak uderzenia gorąca, szybsze męczenie się czy zmiany nastrojów. Krwawienia stają się bardziej obfite lub na odwrót – bardziej skąpe. Wszystkie te objawy mają bezpośredni związek z coraz mniejszą ilością pęcherzyków jajnikowych oraz stopniowym wygasaniem ich aktywności. Etap ten coraz częściej dotyka kobiety po 35 roku życia. Po okresie premenopauzalnym nadchodzi etap właściwej menopauzy, czyli okresu trwałego ustania cykli miesiączkowych. Z uwagi na to, że wiele kobiet ma problem z określeniem czy znajdują się w okresie menopauzy, warto w celu postawienia prawidłowej diagnozy regularnie odwiedzać ginekologa, który będzie w stanie ustalić czy zanik miesiączkowania jest związany z wygasaniem aktywności jajników czy stanowi przyczynę innych schorzeń.

Zmiany w organizmie podczas klimakterium

Do jednych z najczęściej występujących objawów menopauzy zaliczyć należy ogólne osłabienie organizmu, uderzenia gorąca oraz nadmierną, dotychczas nie występującą potliwość. Z uwagi na coraz mniejszą liczbę produkowanych estrogenów pojawiają się zaburzenia termoregulacyjne, dlatego tez wiele kobiet w tym okresie uskarża się na odczuwanie nagłych i niekomfortowych zmian temperatury ciała. Inne objawy jakie daje menopauza to:

– problemy z pamięcią oraz skupieniem,

– pojawianie się stanów depresyjnych, uczucia przygnębienia,

– bezsenność,

– nawracające dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego,

– obniżenie libido.

Jak radzić sobie z pierwszymi objawami przekwitania?

Z uwagi na to, że menopauza jest procesem długotrwałym oraz złożonym z jej dolegliwościami warto radzić sobie na wielu płaszczyznach. W celu zmniejszenia nocnych potów oraz uderzeń gorąca warto stosować odpowiednia dietę opartą na owocach, warzywach oraz pełnowartościowych produktach. Konieczne jest unikanie lub odstawienie używek takich jak papierosy oraz kawa. Do codziennego rytmu dnia warto włączyć lekki sport np. jazdę na rowerze czy ćwiczenia rozciągające. Na wahania nastroju oraz drażliwość pomoże stosowanie technik relaksacyjnych oraz unikanie sytuacji stresowych. W niektórych przypadkach ulgę może przynieść stosowanie hormonalnej terapii zastępczej po odpowiedniej konsultacji z lekarzem.