pompa ciepla

Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła?

Ostatnie lata przyniosły bardzo duży wzrost świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa. Sprawia to, że coraz więcej ludzi decyduje się na przyjazne środowisku rozwiązania w swoich domach. Wśród metod ogrzewania najbardziej ekologiczną instalacją jest zdecydowanie pompa ciepła. Na co warto zwrócić uwagę podczas jej wyboru? Poniżej znajdziesz kompleksowy poradnik zakupowy!

Pompa ciepła – w jaki sposób ją wybrać?

Głównym parametrem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze pompy, jest wydajność grzewcza. Musi być ona dobrana optymalnie do budynku, w którym mieszkamy. Większość osób nie zna dokładnej wartości zapotrzebowania na ciepło własnego domu. Taką informację można jednak znaleźć w projekcie budowlanym. Producent pompy może również wyliczyć je przy wykorzystaniu OZC.

Kolejnym istotnym parametrem jest współczynnik sprawności pompy. Trzeba wiedzieć, że ma on ogromny wpływ na ilość energii zużywanej przez urządzenie, a więc także na nasze rachunki. Jest on oznaczany symbolami COP lub SCOP. Rozważając różne modele pomp, należy porównać ze sobą te wartości wg takich samych norm oraz warunków pracy.

Uwagę należy także zwrócić na maksymalną temperaturę zasilania. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy zależy nam na tym, aby pompa nie tylko ocieplała dom, ale także ogrzewała wodę użytkową. Chciałbyś swój wybór skonsultować z fachowcem? Osobom mieszkającym w województwie lubuskim polecamy pompy ciepła w Nowym Tomyślu. Skontaktuj się, a wykwalifikowany doradca przeprowadzi Cię przez cały proces wyboru pompy.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Następnym parametrem, nad którym należy się pochylić, jest ilość czynnika chłodniczego. Trzeba wiedzieć, że jest on zaliczany do tzw. gazów cieplarnianych. Warto postawić na pompę, która zawiera mniej niż 3 kg wspomnianego czynnika lub mniej niż 5 t ekwiwalentu CO2. Dzięki zadbaniu o to unikniemy niepotrzebnych przeglądów, a także rejestracji samego urządzenia, która jest wymagana w przypadkach przekraczających 3 kg czynnika chłodniczego.

Warto również zadbać o komfort użytkowania pompy ciepła. Wysokiej jakości urządzenie działa cicho, więc przy wyborze powinniśmy wziąć pod uwagę poziom emisji hałasu. Informacje na jego temat można znaleźć na etykiecie. Im mniejsza wartość, tym bardziej cicha praca urządzenia. Obecnie w ofercie można znaleźć właściwie bezgłośne modele. Ten parametr ma szczególnie ważny w przypadku powietrznych pomp ciepła, które znajdują się na zewnątrz budynku, a przez to wpływają na otoczenie.

Na koniec dobrze jest przyjrzeć się dodatkowym funkcjom, które oferuje pompa. Niektóre modele posiadają możliwość zdalnego sterowania, dzięki którym można zmieniać ustawienia za pomocą smartfona. A może szukasz innych form ogrzewania domu? Pod adresem https://yugo.solar/folie-i-maty-grzewcze-nowy-tomysl znajdziesz nowoczesne folie i maty grzewcze, które pozwolą Ci założyć ogrzewanie podłogowe!