Artykuł Filipa Aryanowicza

Czy Polska to dobre miejsce docelowe dla cudzoziemców szukających pracy? Odpowiada Filip Aryanowicz

Polska jest atrakcyjnym miejscem docelowym migracji zarobkowej mieszkańców wschodniej Europy i Azji. Filip Aryanowicz, wiceprezes agencji pośrednictwa pracy Bisar zauważa, że każdego roku zwiększa się ilość cudzoziemców, którzy zainteresowani są pracą w naszym kraju. Polska to kierunek, który chętnie wybierają nie tylko pracownicy z Ukrainy i Białorusi, ale również pracownicy z Azji, czyli tzw. pracownicy ze Wschodu Dalekiego – np. pracownicy z Filipin.

Filip Aryanowicz odpowiada, dlaczego Ukraińcy i Azjaci chcą pracować w Polsce?

W Polsce pracownicy ze Wschodu doceniają przede wszystkim bardzo atrakcyjną sytuację na rynku pracy. Jest tu dużo wolnych miejsc pracy w wielu różnych branżach, dzięki czemu łatwo znaleźć coś dla siebie. Praca dla Ukraińców i pracowników z Azji dostępna jest w zasadzie „od ręki” i nie trzeba szukać jej miesiącami. Zatrudnienie można znaleźć w zawodach wymagających kwalifikacji (logistyka), jak i w branżach, w których ogromne doświadczenie nie jest wymagane (produkcja, przetwórstwo). Warunki finansowe również są całkiem atrakcyjne. Filip Aryanowicz zaznacza, że dobry fachowiec może liczyć na naprawdę korzystne warunki finansowe, które kilkukrotnie przewyższają płace na wschodzie Europy oraz w Azji. Niskie koszty życia to kolejna ogromna zaleta pracy w Polsce – większość zarobionej pensji można wysłać do rodziny lub odłożyć. Pracownicy z Ukrainy doceniają również bliskość geograficzną oraz kulturową Polski, a ponadto podobieństwo językowe – to znacznie ułatwia asymilację. Pracownicy ze Wschodu Dalekiego – czyli pracownicy z Azji, a w tym pracownicy z Filipin również nie mają większych problemów z asymilacją w kraju i coraz chętniej uczą się naszego języka i poznają nasze obyczaje.

W jakich branżach jest największe zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu?

W Polsce cały czas to praca czeka na pracownika – pracy dla Ukraińców i pracowników z Azji jest pod dostatkiem w wielu sektorach polskiej gospodarki. Jak podaje Filip Aryanowicz, największe zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu można cały czas obserwować w branżach związanych z budownictwem, transportem oraz logistyką. Dobrzy fachowcy z doświadczeniem w ślusarstwie czy murarstwie są wręcz na wagę złota, podobnie jak kierowcy z uprawnieniami do prowadzenia TIR-ów i autobusów. Pracowników z Filipin coraz częściej spotyka się również w handlu, e-commerce oraz hotelarstwie i gastronomii. Filip Aryanowicz dodaje ponadto, że cały czas widać ogromne zapotrzebowanie na ręce do pracy w produkcji, rolnictwie i przetwórstwie.

Czy pracownicy ze Wschodu wyjadą z Polski do Niemiec?

Konkurencja na rynku europejskim, jeśli chodzi o pozyskiwanie pracowników ze Wschodu jest już zauważalna od dłuższego czasu. Nie odbija się ona może jeszcze w znaczący sposób na polskim rynku pracy, jednak odczuć można już lekką presję, zwłaszcza przy planowanym otwarciu niemieckiego rynku pracy na pracowników ze Wschodu. Filip Aryanowicz, który wraz z Bisar aktywnie rekrutuje pracowników z Ukrainy oraz pracowników z Azji nie tylko na rodzimy rynek, ale również do krajów zachodniej Europy (w tym Niemiec, Francji i Skandynawii) uspokaja jednak, że nie mamy czym się martwić. Dopóki dostępna jest u nas praca dla Ukraińców i innych pracowników ze Wschodu – cały czas znajdą się również do niej chętni. Bisar zajmie się ich rekrutacją, transportem, zakwaterowaniem i obsługą kadrowo-płacową.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł zobacz także:

https://wimet.com.pl/filip-aryanowicz-tlumaczy-jak-najtaniej-rekrutowac-pracownikow-ze-wschodu/

http://eurobase.pl/asymilacja-cudzoziemcow-pracujacych-w-polsce/