Niezbędnik w góry

Górski niezbędnik

Wybierając się na długo wyczekiwany urlop, warto pamiętać, aby odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wypoczynku. Zwłaszcza, jeśli w wolnym czasie planujemy wędrówki górskie, zarówno w polskich Beskidach czy innych, wyższych górach. Jak dobrze przygotować się do wyjścia na szlak, by nie zaskoczyły nas dynamicznie zmieniające się warunki, radzi ekspert marki Merrell, podróżnik i himalaista Jakub Rybicki.

Pełne zabezpieczenie

Wakacje to okres wypoczynku i relaksu, zazwyczaj długo oczekiwany i szczegółowo planowany. By urlop stał się czasem niezapomnianym, wychodząc na szlak trzeba zadbać o odpowiednie wyposażenie, które uchroni nas przed zmiennymi warunkami pogodowymi i będzie wsparciem w przypadku ewentualnych urazów czy kontuzji. Pakując plecak trzeba więc pamiętać, żeby zabrać ze sobą podstawowy zestaw ratunkowy, który przyda się w trudnych sytuacjach. Standardowo powinny znaleźć się w nim m.in. folia nrc, będąca niezbędnym zabezpieczeniem przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi na szlaku, latarka (np. czołówka), telefon komórkowy z dodatkową baterią lub powerbankiem, gwizdek oraz osobista apteczka, koniecznie w nieprzemakalnym opakowaniu. – Zawartość zestawu może się nieco różnić w zależności od rodzaju i miejsca wyprawy, na którą się udajemy. Inny będzie na kilkudniowy trekking w Polsce, gdzie zawsze i szybko możemy skorzystać z pomocy, inny w tropikach, a inny na pustyni – tłumaczy Jakub Rybicki ekspert marki Merrell. –  Gdy wyjeżdżam na długi trekking w Hindukuszu zawsze mam ze sobą leki na wszelkie możliwe przypadłości i telefon satelitarny do ewentualnej konsultacji z lekarzem. Natomiast jadąc w Beskidy skupiam się raczej na standardowym wyposażeniu apteczki z paracetamolem, aspiryną, elektrolitami, wapnem, bandażem i plastrami, które warto mieć ze sobą podczas każdej wyprawy – dodaje. Wybierając się w wyższe pasma górskie w Europie warto pomyśleć także o lekach przeciw chorobom wysokościowym. Jak podkreśla Jakub Rybicki, ostre objawy tego schorzenia podczas trekkingów np. w Alpach zdarzają się rzadko, ale część dolegliwości niektórzy podróżnicy mogą odczuwać już nawet od wysokości 2500 m n.p.m.

Ochrona i bezpieczeństwo

Wybierając się w każdą podróż trzeba także pamiętać o odpowiednim stroju. Bez względu na porę roku, wychodząc na szlak górski niezbędnym elementem naszego wyposażenia powinna być kurtka i czapka. Czynnikiem wpływającym na nasze bezpieczeństwo, ale i komfort wędrówek, będzie także odpowiednie obuwie. Powinno być wyposażone w amortyzujące podeszwy i systemy stabilizujące stopę takie jak np. wkładka TrailProtect, czy wzmocnienie Hyperlock TPU wokół pięty. – Podczas wypraw w cieplejsze miejsca zakładam bardzo wygodne buty Moab 2 Ventilator marki Merrell, bez membrany, ale za to z oddychającą siateczką M-Select™, dzięki której but zapewnia mi odpowiednią wentylację – tłumaczy Jakub Rybicki. – Model ten został wyposażony w podeszwę Vibram, która jest dość twarda, ale jednocześnie wystarczająco miękka by chodziło się wygodnie również np. w mieście. Dzięki temu, że są lekkie i zajmują niewiele miejsca mogę je spakować do plecaka przed wyjazdem w kilkutygodniową podróż i używać ich wtedy, gdy potrzebuję – dodaje. Do obowiązkowego ekwipunku na każdą wyprawę warto dodać także bidon z wodą, kremy z filtrem oraz kijki trekkingowe, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo, odciążają stawy i sprawiają, że podczas wędrówki pracuje całe ciało.

– Każdy podróżnik i górołaz powinien wyposażyć się w jeszcze jedną, niezwykle ważną rzecz.  Pokorę i szacunek. Zarówno dla gór, przyrody, jak i innych na szlaku – dodaje Jakub Rybicki, ekspert marki Merrell.