hydrant wewnetrzny

Hydranty wewnętrzne – jakie są ich rodzaje?

Hydranty wewnętrzne stanowią niezbędny element infrastruktury przeciwpożarowej. Występują one szczególnie w budynkach publicznych oraz o przeznaczeniu komercyjnym. Są na wyposażeniu szpitali, szkół, przychodni, komend policyjnych i w wielu innych miejscach. Jakie są rodzaje hydrantów wewnętrznych?

Hydranty wewnętrzne – jakie są ich rodzaje?

Hydranty wewnętrzne pozwalają podłączenie węża do sieci hydraulicznej. Sam wąż, gdy nie jest używany, pozostaje zwinięty wewnątrz szafki na suchy pion. Wartość ciśnienia na zaworze hydrantowym wskazuje manometr. Dla zwiększenia wytrzymałości konstrukcji malują się ją proszkowo przy użyciu farby poliestrowej. Wyróżnia się następujące rodzaje systemów: hydrant DN 25, DN 33 i DN 52. Pierwszy z nich znajduje się w budynkach takich jak szpitale, przychodnie, szkoły i wiele innych miejsc użyteczności publicznej. Drugi z kolei znajduje się wyłącznie na zamkniętych parkingach. Trzeci zaś można spotkać w halach magazynowych i w zakładach produkcyjnych.

Węże strażackie – must have każdej straży pożarnej oraz obiektu użyteczności publicznej

Węże strażackie dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: ssawne i tłoczne. W użyciu znajduje się kilka rodzajów węży strażackich. Poziom zróżnicowania obejmuje przede wszystkim średnicę wewnętrzną określaną w milimetrach. Jednostki stosują zatem węże 52, 75, 110 oraz 125 i 150 mm. Mogą się one różnić znacząco materiałem wykonania. Istnieją węże stworzone z gumy lub z tworzywa sztucznego, wyposażone w łącznik lub nie.

Oznaczenia znajdujące się na wężu mogą obejmować szereg informacji przydatnych z perspektywy strażaka lub osoby zarządzającej systemem bezpieczeństwie przeciwpożarowego w obiekcie. Mogą one określać parametr taki jak waga podawana w kilogramach w stosunku do metra bieżącego długości. Inną cechą jest ciśnienie próbne oraz podciśnienie próbne. Promień zgięcia to kolejny parametr, podobnie jak odporność na odkształcenia czy niskie temperatury (wyrażone w stopniach Celsjusza).