panele fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne – jak działają?

Przez lata technologia dotycząca odnawialnych źródeł energii znacząco się rozwinęła i tego efektem są między innymi instalacje fotowoltaiczne, które dziś są nowoczesne, wydajne, ekologiczne oraz ekonomiczne. Jak jednak dokładnie działają instalacje fotowoltaiczne i gdzie znaleźć firmę, która zajmie się ich montażem?

Co zrobić by zamontować instalacje fotowoltaiczną?

Chcąc zamontować tego typu instalację przy swoim domu lub na przykład na jego dachu trzeba znaleźć dobrą firmę, która sprzedaje oraz montuje i serwisuje instalacje fotowoltaiczne w Cieszynie. Aby taką odszukać najlepszym pomysłem zazwyczaj jest skorzystanie z internetu, w którym można odnaleźć całe mnóstwo przedsiębiorstw tego typu.

Po znalezieniu odpowiedniej firmy można liczyć na uzyskanie z jej strony pomocy. Pracownicy takiego przedsiębiorstwa pomogą wybrać odpowiednie moduły fotowoltaiczne w Cieszynie, których moc będzie dostosowana do wielkości domu i tego ile zużywa on prądu, a także obliczą to ile energii może generować taka instalacja.

Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

Każda instalacja fotowoltaiczna wbrew pozorom jest dość prosta i składa się z zaledwie kilku części. Sercem instalacji jest falownik, czyli specajlne urządzenie, którego zadaniem jest przetwarzanie prądu stałego w prąd zmienny. Prąd stały, który trafia do falownika jest oczywiście generowany przez montowane na przykład na dachu panele fotowoltaiczne. Jednak to falownik jest sercem instalacji, gdyż odpowiada również za jej działanie i kontroluje czy wszystko przebiega prawidłowo.

Gdy panele fotowoltaiczne przetworzą energię ze słońca w prąd stały, a następnie falownik przetworzy go w prąd zmienny ten przepływa przez licznik dwukierunkowy do sieci energetycznej. Instalacja musi bowiem być podłączona do głównej sieci. Licznik dwukierunkowy nalicza to ile prądu trafiło z instalacji do sieci, a także ile zostało z niej następnie pobrane, by obliczyć ile dom wykorzystał darmowego, wytworzonego przez siebie prądu.