Pompy ciepła zyskują coraz więcej zwolenników, szczególnie wśród osób, którym zależy na montażu ekologicznego źródła ogrzewania. Specjalne programy rządowe również do tego zachęcają. w jaki sposób działają pompy ciepła?
Jak działają pompy ciepła?
Dzisiaj, gdy coraz więcej uwagi poświęca się tematyce ochrony środowiska, pompy ciepła w Dolnośląskim i innych województwach są często wybieranym źródłem ogrzewania. Ich działanie opiera się na pozyskiwaniu energii z dostępnych źródeł naturalnych – energii słonecznej, wiatru czy gruntu. Krążąca w systemie ciecz (najczęściej jest to roztwór glikolu) absorbuje ciepło z zewnątrz. Pozyskane cieplejsze powietrze z zewnątrz trafia do zamkniętego obiegu, z czynnikiem chłodniczym.
W parowniku, poprzez doprowadzenie do niego ciepłego powietrza, czynnik ulega parowaniu. Trafia do sprężarki, w której jego temperatura zostaje podniesiona i ulega skraplaniu. W skraplaczu czynnik zmienia swój stan skupienia w ciecz i zostaje rozprowadzony do instalacji grzewczej. Specjalne zasobniki, będące jej częścią umożliwiają magazynowanie ciepła.
Nowoczesne pompy działają jak piec dwufunkcyjny i mają także możliwość ogrzania wody. Niektóre modele mogą także pełnić funkcję klimatyzatora.
Jakie są warunki uzyskania dofinansowania?
Instalacja pompy ciepła we Wrocławiu i innych miastach może być łatwiejsza, gdy skorzysta się z programu dofinansowania. Jest on dostępny dla wszystkich. Wymagane jest spełnienie określonych warunków. Program skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Właściciel nie musi mieszkać w domu, jednak musi widnieć w księdze wieczystej.
W przypadku lokali mieszkalnych wyodrębnionych z budynku jednorodzinnego lokal musi posiadać osobną księgę wieczystą. Jeżeli właściciel posiada kilka budynków, może ubiegać się o dofinansowanie wymiany źródła ciepła w każdym z nich. Ważne, żeby budynek posiadał podwyższony standard energetyczny. Ostateczna decyzja o przyznaniu dotacji jest oparta na kryterium finansowym. Największe szanse na jej uzyskanie mają osoby o niższych dochodach.