pompy do basenu

Jak działają pompy do basenu?

W dzisiejszych czasach wiele osób posiada basen na terenie swojej posesji. Czasem są to baseny wbudowane, znajdujące się w ziemi, a czasem duże nadmuchiwane. Każdy z nich potrzebuje dobrej pompy filtrującej, ponieważ to przede wszystkim ona wpływa na dobrą jakość wody. Jeśli używamy tego sami, powinniśmy wiedzieć, jak zamontować i użytkować taką pompę.

Co warto wiedzieć o pompach basenowych?

Baseny przydomowe mają różne pojemności. Mogą to być niewielkie dmuchane zbiorniki, a także potężne baseny stelażowe. Wydajność produktów, jakimi są pompy do basenów, powinna być dopasowana do rozmiarów basenu oraz do poziomu wody. Jeśli kupimy więc urządzenie o zbyt małej mocy, filtr nie będzie w stanie wyczyścić wszystkich zanieczyszczeń. 

Wiele ludzi zastanawia się, jak używać pompy do basenu. W praktyce nie jest to trudne. Jej regularne włączanie to gwarancja utrzymania czystej wody w basenie. Przy tym nie powinniśmy zapominać o zastosowaniu chemii basenowej, ponieważ to ona usuwa różne bakterie z wirusy i grzyby. Aby takie urządzenie mogło usunąć wszystkie zanieczyszczenia, pompa basenowa powinna działać cztery godziny dziennie. Dobrym rozwiązaniem także okaże się włączenie jej na noc.

Jakie są rodzaje pomp basenowych i jak one działają?

W przypadku dużych basenów rozporowych lub stelażowych konieczne jest zastosowanie filtra, który na bieżąco usuwa różnego rodzaju zanieczyszczenia mechaniczne. Do wyboru mamy pompy basenowe piaskowe i kartuszowe. Główna różnica polega na materiale, który pełni rolę złoża filtracyjnego. Pompy piaskowe to urządzenia, które do utrzymania czystości wody wykorzystują piasek lub żwir. Przez znajdujący się w specjalnym pojemniku piasek przepływa brudna woda. Usuwa on nie tylko rozmaite zanieczyszczenia mechaniczne, lecz także i drobnoustroje takie jak bakterie czy grzyby.

Natomiast pompy kartuszowe do basenu zawierają filtr kartuszowy, na którym osady, zanieczyszczenia z powierzchni wody i dna basenu, zostają zatrzymywane. Filtr w takich pompach musi być często wymieniany, dlatego małe baseny ogrodowe w Katowicach, będą najlepsze dla takiej rodzaju pomp.