Jak podzielić majątek? Trzy możliwe metody

Podział majątku po rozwodzie albo spadku może być powodem do sporów. W jaki sposób najczęściej dokonuje się podziału majątku? Najczęściej wykorzystuje się jedną z trzech możliwych metod.

Podział majątku – bezkonfliktowy i konfliktowy

Gdy należy dokonać podziału majątku, wtedy najlepiej, aby podział ten odbywał się bezkonfliktowo. Oznacza to, że właściciele majątku umawiają się ze sobą tak, by podzielić go odpowiednio pomiędzy siebie, aby żadna ze stron nie czuła się poszkodowana.

Bezkonfliktowy podział majątku jest znacznie łatwiejszy i dodatkowo tańszy, ponieważ w wielu przypadkach nie wymaga on wprowadzania sprawy do sądu i można załatwić go łatwiej, szybciej i taniej u notariusza.

Niestety, nie zawsze podział bezkonfliktowy jest możliwy. Zdarza się, że strony nie mogą porozumieć się ze sobą, dlatego też pojawia się wtedy problem. Jak go rozwiązać? W takiej sytuacji sprawa najczęściej trafia do sądu, który rozstrzyga ją, biorąc pod uwagę stan faktyczny i argumenty stron.

Metody podziału majątku

Majątek można podzielić na trzy główne sposoby:

1. Podział według ustaleń współwłaścicieli

Jest to najprostszy sposób, aby podzielić majątek. Wtedy strony umawiają się na jego podział tak, aby odpowiadał on każdej z nich.

Można wtedy również fizycznie podzielić majątek, na przykład nieruchomość, aby strony miały swoje osobne części, na przykład większej działki.

2. Spłacenie majątku na rzecz pozostałych współwłaścicieli

Gdy jeden ze współwłaścicieli chciałby przejąć majątek w całości, może spłacić pozostałych współwłaścicieli.

W tym przypadku musi on zapłacić im ustaloną cenę, co pozwoli mu wejść w posiadanie ich udziałów.

3. Sprzedaż majątku i podział pieniędzy

Trzecią metodą jest sprzedanie majątku, a następnie podzielenie uzyskanej kwoty na wszystkich współwłaścicieli.

Takie rozwiązanie stosowane jest między innymi wtedy, gdy właściciele nieruchomości nie mogą dojść do porozumienia, kto będzie jej posiadaczem. Również można skorzystać z tej opcji wtedy, gdy żadne ze współwłaścicieli nie chce być posiadaczem nieruchomości.

Również jest ono wykorzystywane wtedy, gdy strony nie mogą się porozumieć i sąd zasądza sprzedaż majątku.

Gdzie szukać pomocy w podziale majątku?

Sprawy o podział majątku mogą być bardzo trudne i czasochłonne. Gdy potrzebna jest pomoc, warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnych specjalizujących się w tego typu kwestiach.

Gdy chodzi o podział majątku Gliwice – https://klgkancelaria.pl/porada-prawna/ są miastem, gdzie funkcjonują sprawdzone kancelarie adwokackie i radcowskie, gdzie można otrzymać fachową obsługę w sprawach o podział majątku po rozwodzie czy spadku.