Ceramika Bolesławiec to ręcznie zdobione naczynia, które można łatwo rozpoznać na pierwszy rzut oka. Posiadają nie tylko oryginalne ręczne zdobienia, ale również charakterystyczne kolory, wzory i kształty naczyń. To polskie dziedzictwo narodowe, które znane jest nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jak powstaje ceramika Bolesławiec?
Ceramika Bolesławiec – historia
Znana i ceniona ceramika Bolesławiec swoje początki miała w czasach średniowiecza. Badania archeologiczne pokazują, że ludność zamieszkująca rejony dzisiejszego Bolesławca, w okresie średniowiecza zaczęła wytwarzać wyroby garncarskie, korzystając z zasobów glin kamionkowych. Pierwsza garncarnia zaczęła działać od połowy XVI do połowy XVII wieku. Wówczas zaczęła produkować wyroby o charakterystycznych kształtach i formach. Ważne były walory estetyczne ceramiki. Była ona barwiona i bogato zdobiona. Po wielu latach i wiekach ceramika wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Niesłabnące zainteresowanie sprawia, że ceniona jest wiele osób na całym świecie.
Ceramika Bolesławiec – sposoby produkcji
Naczynia z Bolesławca są produkowane z naturalnych glin. Po wypaleniu przyjmują kolor kremowy. Ceramika Bolesławiec w Poznaniu jest wytwarzana na dwa sposoby. Pierwszy polega na odlewaniu kształtów z lejnej masy. Drugi to formowanie naczyń z użyciem toczków ręcznych lub mechanicznych. Naczynia są wygładzane i suszone. Dopiero później wypala się w 800 stopniach Celsiusza. Następnie są malowane i szkliwione, by na końcu wypalić je w temperaturze 1200 C.
Dekorujący ceramikę z Bolesławca odwołują się do tradycyjnych i ludowych motywów. Choć można i spotkać ceramikę, która czerpie ze światowych trendów zdobniczych. Pawie oczka, kropki motywy roślinne łączone ze sobą w różnorodne kompozycje, to charakterystyczne dla tej ceramiki wzory. Duża część naczyń malowana jest techniką stempelkową, czyli wykorzystującą stempelki z gumy lub gąbki, dzięki którym na powierzchni powstają charakterystyczne kółka, listki koniczyny, rybie łuski i inne tego typu drobne dekoracje.