Tory kolejowe to potężne i wyjątkowo mocne konstrukcje, które na co dzień muszą wytrzymać obciążenie przetaczających się pociągów, zarówno tych lżejszych, osobowych, jak i składów towarowych, których ciężar liczy się w kilku tysiącach ton. Problem pojawia się wtedy, gdy taka konstrukcja wymaga rozbiórki. Potrzebne będą wyjątkowo mocne sprzęty i doskonałe umiejętności.
Demontaż torów kolejowych dotyczy przede wszystkim tych linii czy ich fragmentów, które są już nieużywane ze względu na brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa. Rozebranie nieprzydatnych fragmentów i budowa w tym miejscu nowych pozwala na zmodernizowanie linii kolejowej i zapewnienie najwyższej jakości usług dla pasażerów, którzy na co dzień poruszają się pociągami.
Jak rozebrać tory kolejowe?
Tory kolejowe i znajdujące się pod nimi podtorze to elementy duże, ciężkie i solidnie zamontowane – często wydają się nie do ruszenia. Co jest po części prawdą, jeśli chcielibyśmy je rozmontować przy wykorzystaniu tradycyjnych maszyn budowlanych. To, co bez problemu zerwie asfalt na drodze, nie ma racji bytu w przypadku infrastruktury kolejowej. Rozbiórka torów kolejowych wymaga wiedzy, dobrze przemyślanej logistyki oraz specjalistycznego sprzętu. Do demontażu linii kolejowych wykorzystywane są między innymi koparki dwudrogowe, pojazdy przeznaczone do poruszania się po torach. Podczas rozbiórki tory są demontowane i segregowane na poszczególne akcesoria kolejowe, a teren przywrócony do pierwotnego wyglądu.
Bez specjalistycznego sprzętu ani rusz
Aby rozebrać tory kolejowe, konieczne jest wykorzystanie solidnych, specjalistycznych maszyn. Są one sprawne, wydajne, odporne na obciążenia oraz pracę w trudnych warunkach. Demontażem linii kolejowych zawsze powinny zajmować się profesjonalne firmy, które posiadają nie tylko wiedzę i umiejętności, ale również solidny park maszynowy.