Jak dbać o swetry, aby były w jak najlepszym stanie przez bardzo długi czas? Sprawdź krok po kroku jak pielęgnować swetry z różnych materiałów.
Sweter męski to największy sprzymierzeniec męskich stylizacji – zarówno tych eleganckich, jak i casualowych. Jak przedłużyć żywotność swetra, aby mógł służyć jak najdłużej? Kompleksowe porady, tylko w tym wpisie!
Jak przedłużyć żywotność swetra?
Sweter męski, jaki jest, każdy widzi – ale czy na pewno? Lubimy uskarżać się na słabą jakość zakupionych golfów, pulowerów i kardiganów. Główne zarzuty? Płowieją w mgnieniu oka, ich rękawy wyciągają się niemiłosiernie, a po zaledwie jednym praniu wyglądają na o wiele bardziej zniszczone, niż w rzeczywistości. Na szczęście dysponujemy skutecznymi metodami, dzięki którym można się przed tym ustrzec i przedłużyć żywotność swetra nawet o kilka sezonów.
Jak dbać o sweter?
Swetry ulegają pozornie niedostrzegalnym zniszczeniom w codziennym użytkowaniu. Tkaniny dobieramy zależnie od preferencji i przeznaczenia. Innego materiału powinniśmy poszukiwać przy wyborze efektownego kardiganu o grubym splocie, na jeszcze inny, gdy zdecydujemy się na lekki i cienki kardigan. Zarówno ich ceny, jak i późniejsza pielęgnacja będą znacząco różniły się od siebie.
Jaki materiał swetra wybrać?
Surowce naturalne, takie jak wełna lub kaszmir, są uznawane za cieplejsze i zdrowsze dla skóry. Pobyt swetra w naszym domu warto rozpocząć od prania. Nadmierna nadgorliwość jest niewskazana: swetrów zazwyczaj nie wkładamy na gołe ciało, dlatego nie wymagają tak ustawicznego odświeżania jak standardowe koszulki.
Wełnę i jej mieszanki pierzemy rzadko, ale, za to ręcznie przy zastosowaniu łagodnych środków piorących. Równie ostrożnie należy obchodzić się z kaszmirem, moherem lub angorą – w ich przypadku możemy skorzystać z opcji prania chemicznego, jeśli w danym momencie dysponujemy taką możliwością.
Nieprzyjemnie gryzące egzemplarze będą wymagały dłuższej kąpieli w chłodnej wodzie i płynie zmiękczającym (maniacy delikatności preferują nawilżającą odżywkę do włosów), zaś naciągnięte mankiety warto potraktować gorącym nawiewem z suszarki. Skurczenie naprawimy poprzez umieszczenie swetra na wieszaku do spodni.
Czy rozwieszamy sweter?
Pod żadnym pozorem nie wyżymamy i nie szarpiemy mokrego swetra. Zamiast tego porządnie go odciśnijmy i zostawmy do wyschnięcia, układając płasko na ręczniku. Bawełnę, poliester czy akryl bez wahania wrzucajmy do pralki, pamiętając jednak o ustawieniu odpowiedniej temperatury, by zbyt gorąca woda nie wypłukała koloru. Dla dodatkowej ochrony sweter wywróćmy na drugą stronę. Tradycyjne suszenie na drążku ograniczmy natomiast do absolutnego minimum z uwagi na ryzyko rozciągnięcia się splotów. I pamiętajmy o złotej zasadzie: zawsze kierujmy się wskazówkami umieszczonymi na metce.
Jak przechowywać swetry męskie?
Zanim jeszcze pomyślimy o nowym swetrze, zastanówmy się nad przestrzenią, którą akurat dysponujemy. Poprawne przechowywanie swetrów wiąże się z jedną regułą: składamy je bądź rolujemy, a wieszaków unikamy za wszelką cenę, gdyż są sprawcami niechcianych zniszczeń i nieestetycznych wypukłości. Jeżeli musimy uciec się do tej niewdzięcznej metody, lepiej złożyć materiał wpół i owinąć go wokół haczyka.
Do stałych bolączek miłośników swetrów zaliczają się drobne kłaczki gromadzące się na wierzchniej warstwie materiału. Usuniemy je na dobre, gdy regularnie zaczniemy korzystać ze specjalnej golarki do ubrań albo zdecydujemy się na tańszą alternatywę w postaci maszynki jednorazowej. Przy wykonywaniu tego zabiegu dobrze jest skupić się zwłaszcza na miejscach znajdujących się pod pachami, na łokciach i przy rękawach.
Jak naprawić ulubiony sweter?
Nie wyrzucajmy – naprawiajmy! Na wszystkie dziury reagujmy natychmiastowo, gdyż mają one tendencję do powiększania się w miarę dalszego noszenia. Można je dyskretnie podszyć od spodu, podobnie potraktujmy wystające nitki – nigdy ich nie szarpmy, ponieważ spowoduje to trwałe uszkodzenie włókna.
Uporczywych nieforemności na linii ramion pozbędziemy się dzięki prasowaniu. W punkcie zetknięcia żelazka z materiałem połóżmy kawałek tkaniny ochronnej, by mieć pewność, że dodatkowo nie zniszczymy swetra.