oszczedzanie

Jak wreszcie zacząć oszczędzać? – mini poradnik

Bardzo wysokie wydatki to w ostatnich miesiącach problem wszystkich Polaków. Inflacja sprawia, że większość z nas musi ograniczać się na zakupach. Warto mieć jednak świadomość, że możliwe jest oszczędzanie bez konieczności odmawiania sobie wszystkiego. Kluczem do sukcesu jest planowanie i korzystanie z gazetek promocyjnych – podpowiada egazetka

Nie musimy rezygnować ze wszystkich przyjemności

Dla wielu osób rozpoczęcie oszczędzania to ostateczność, gdyż wydaje się im, że wymaga ono odmawiania sobie wszystkich przyjemności. Tymczasem ma to niewiele wspólnego z prawdą. W przypadku większości z nas wystarczy przestać nagminnie kupować rzeczy, które nie są nam potrzebne i zacząć planować. Jeżeli zastosujemy się do tych zaleceń, może się okazać, że stać nas na wszystko, a dodatkowo jesteśmy nawet w stanie zaoszczędzić.

Najczęstsze przyczyny wysokich wydatków

Jedną z przyczyn, dla których wydajemy za dużo jest brak planowania. Wchodzimy do sklepu nie wiedząc czego naprawdę potrzebujemy. Przemierzamy sklepowe alejki w poszukiwaniu inspiracji, co często sprawia, że kupujemy duże ilości żywności przetworzonej, słodycze, gotowe wypieki. Gdy natomiast wracamy do domu okazuje się, że nie mamy z czego przyrządzić pełnowartościowego posiłku.

Przyczyną naszych finansowych kłopotów może być uleganie sztuczkom specjalistów od marketingu (jest to powszechne zwłaszcza, gdy nie zdajemy sobie z nich spawy).

Możemy spotkać osoby (jest to zjawisko dość częste), które starają się poprawić swój humor i poczucie własnej wartości przy pomocy zakupów. Niestety udaje się to jedynie na krótką metę.

Jak robić zakupy, które pozwolą nam zaoszczędzić?

Choć oszczędzanie w obecnych czasach jest trudne, powinniśmy zdać sobie sprawę, że to ostatecznie od nas zależy co i w jakich ilościach będziemy kupować. Najważniejszym krokiem, który musimy wykonać, żeby wreszcie zacząć oszczędzać jest planowanie. Zanim wyjdziemy do sklepu, powinniśmy posiadać listę zawierającą niezbędne do kupienia produkty. Żeby przygotować listę zakupów spożywczych trzeba wymyślić, co będziemy jeść przez najbliższy tydzień (a może nawet dłużej, gdy robimy zakupy rzadko). Gdy nie mamy pomysłu na konkretne dania, możemy posłużyć się gazetką promocyjną. Jeżeli znajdziemy w promocji twaróg, mąkę i ziemniaki, być może dobrym pomysłem jest przygotowanie pierogów ruskich (pod warunkiem, że my i nasi bliscy lubimy to danie).

Zaplanujmy sobie, że będziemy kupować tylko te produkty, które znajdują się na liście zakupów. W przypadku, gdy zainteresuje nas inny asortyment, dajmy sobie dzień czasu na zastanowienie się czy rzeczywiście go potrzebujemy. Jeżeli dojdziemy do wniosku, że tak – przyjdziemy do sklepu następnego dnia. Jednak praktyka pokazuje, że większość z nas zapomina o takich rzeczach (zwłaszcza, jeśli nie są one im niezbędne).

Bardzo istotne jest, żeby unikać chodzenia na zakupy z pustym żołądkiem i zabierania ze sobą dzieci. Gdy trudno jest nam opanować chęć sięgania po batoniki lub napoje gazowane (bardzo często znajdują się one przy kasie, żeby klient czekający w kolejce nabrał na nie ochoty), zabierajmy ze sobą tylko odliczoną kwotę pieniędzy.