buty robocze

Jak wybrać odpowiednie buty robocze?

Ubranie robocze i buty robocze to zestaw, w który powinien być wyposażony każdy pracownik, podejmujący pracę o zwiększonym ryzyku. Według zasad BHP taki strój powinien zapewnić pracodawca. Zadaniem butów roboczych jest ochrona stopy przed urazami mechanicznymi i substancjami niebezpiecznymi czy skrajnymi temperaturami.

Buty robocze – dlaczego są konieczne?

Buty robocze powinny być dobrane do rodzaju wykonywanej pracy. Dzięki temu pracownik uniknie nieprzyjemnych urazów stopy. Buty robocze w Opolu pozwalają na bezpieczne i komfortowe wykonywanie swoich obowiązków. 

Buty ochronne powinny być zakładane zawsze wówczas, gdy w pracy konieczna jest praca z ciężkimi przedmiotami. Wówczas buty chronią stopę przed przypadkowo upuszczonym ciężarem. Dzięki odpowiednim blaszkom chronią stopę przed uderzeniem i zmiażdżeniem. Kolejną przesłanką do noszenia obuwia ochronnego jest kontakt z silnymi substancjami chemicznymi. Obuwie BHP jest konieczne również w trakcie pracy w zmiennych warunkach pogodowych. Powinno chronić przed mrozem i przegrzaniem.

Jak dobrać obuwie robocze?

Buty ochronne, podobnie jak i odzież ochronna,  muszą być dobrane do rodzaju wykonywanej pracy. To podstawowe kryterium. Muszą być wygodne, gdyż spędzamy w nich długie godziny. Pięta mus przylegać do buta, który powinien być o pół centymetra dłuższy od stopy. Buty nie mogą być za małe, nie mogą uciskać – podczas pracy noga może spuchnąć. Do prac magazynowych czy na hali najlepiej wybrać buty zapewniające wysoką oddychalność, takie jak: półbuty czy sandały. Wysokie buty świetnie sprawdzą się w trakcie pracy na budowie. Muszą spełniać normę S1P lub S3.  W pracach w których konieczne jest zapewnienie nieprzemakalności obuwia zastosowanie znajdują gumowce. 

Buty robocze powinny chronić stopę, ale również zadbać o jej prawidłowe wietrzenie. Spocona stopa jest pożywką dla rozwoju wielu bakterii i grzybów. Dlatego też odpowiednia wentylacja jest kluczowa. Warto zainwestować więc w buty renomowanych producentów. Jest to gwarancją wyboru obuwia wykonane z najwyższej jakości materiałów. Buty będą nie tylko zdrowe dla stopy, ale również będą długo służyły.