Jak zaprojektować płaski dach?

W polskim budownictwie od lat największą popularnością cieszą się dachy strome. Mowa tu w szczególności o budownictwie jednorodzinnym. W takich domach znajdziemy naprawdę niewiele dachów płaskich. Nie oznacza to jednak, że nie są one warte naszej uwagi. Jak zaprojektować dobry płaski dach i komu to zlecić?

Kto może zaprojektować dla nas dach płaski?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że płaski dach podobnie jak zresztą cały budynek powinien zostać zaprojektowany przez profesjonalistów, którzy doskonale znają się na ich budowie oraz na tym, jak dobrze wkomponować dach płaski i skonstruować go tak, by spełniał swoje zadanie, a także był bezpieczny.

Z tego powodu warto poszukać dobrego przedsiębiorstwa. Przykładem niech będzie producent materiałów hydroizolacyjnych Soprema, który specjalizuje się między innymi w konstruowaniu oraz projektowaniu dachów płaskich, dzięki czemu Polacy mogą się na nie decydować i korzystać z wielu zalet oferowanych przez tego typu dachy.

Jak zaprojektować płaski dach?

Jak wiadomo użycie płaskiego dachu sprawia, że konieczne będzie zastosowanie nieco innych rozwiązań po to, by mógł on być w pełni bezpieczny. Jedną z zalet dachów stromych jest bowiem fakt, iż woda czy też śnieg swobodnie po nich spływa. Projektując dach płaski trzeba z kolei wziąć pod uwagę to, że powinien być on przynajmniej lekko pochylony, a także zaprojektować system drenażu, który pozwoli na odprowadzenie nadmiaru wody i dzięki temu nie będzie ryzyka naruszenia jego konstrukcji.

Oczywiście do zaprojektowania dobrego dachu płaskiego konieczne jest również wybranie odpowiedniego rodzaju takiego dachu, dzięki czemu ten sprawdzi się jak najlepiej i będzie najbardziej efektywny. Niezależnie od tego, jaki rodzaj dachu płaskiego wybierzemy będziemy mogli cieszyć się jego zaletami, do których należy zaliczyć na przykład małą powierzchnię, co ma korzystny wpływ na efektywność termiczną całego budynku i pozwala na znaczne zwiększenie efektywności ogrzewania.