Jak zdiagnozować alergię? Rodzaje testów alergicznych

Do pojawiania się alergii dochodzi na skutek nieprawidłowej pracy układu immunologicznego, który wysyła błędną odpowiedź na obcy czynnik – alergen. Aby ocenić, co dokładnie wywołuje alergię, wykonuje się specjalne testy. Jak zdiagnozować alergię?

Test alergiczny – co to jest?

Testami alergicznymi czy testami na alergię nazywa się rodzaj specjalnych badań diagnostycznych stosowanych w celu oceny alergii.

Alergie mogą być wywołane przez wiele różnych czynników, między innymi mogą być to pyłki roślin, sierść zwierząt, określone rodzaje metali, produktów spożywczych, kurz, grzyby czy roztocza.

Za pomocą tego typu testów można wskazać, co wywołuje alergię, a także jakie jest jej nasilenie. Wyniki testów alergicznych mogą następnie posłużyć do przygotowania odpowiedniej terapii, by zredukować objawy i poprawić komfort życia alergika.

Kiedy wykonać test alergiczny?

Wykonanie testu alergicznego wskazane jest przede wszystkim wtedy, gdy pojawiły się objawy alergii, lecz nie wiadomo dokładnie, co może ją powodować.

Do głównych objawów alergii zaliczane są:

  • kaszel

  • katar

  • kichanie

  • łzawienie oczu

  • wysypka skórna

  • swędzenie skóry

  • problemy trawienne

Rodzaje testów na alergię

Obecnie najczęściej stosuje się dwa rodzaje testów alergicznych: testy skórne oraz testy z krwi.

Testy skórne polegają na nałożeniu na skórę alergenów na określony czas. Następnie kontroluje się powstanie reakcji alergicznej na konkretne alergeny. Tego typu testy pozwalają na jednoczesne zbadanie wielu alergenów i są przystępne cenowo, dlatego prowadzone są bardzo często u alergików.

Testy z krwi polegają na pobraniu krwi od pacjenta i przebadaniu jej pod kątem określonych przeciwciał IgE dla określonych alergenów. Testy te są bardzo dokładne, ale ich minusem jest spora cena.

Gdzie można wykonać testy alergiczne?

Testy alergiczne najlepiej wykonać u alergologa, czyli lekarza zajmującego się prowadzeniem diagnostyki oraz leczeniem alergii. Alergolog zaleci odpowiedni rodzaj testów oraz wykona interpretację wyniku, a następnie będzie mógł przepisać leki.

Osobom planującym odwiedzenie lekarza jak alergolog Bytom – https://euromedical-bytom.pl/ umożliwia skorzystanie z pomocy doświadczonych lekarzy, którzy zapewniają kompleksową pomoc w diagnostyce i leczeniu alergii. Adresy można znaleźć już teraz online.

Można również wykonać testy alergiczne we własnym zakresie. W sprzedaży można znaleźć obecnie specjalne zestawy do wykonania badań samodzielnie, które pozwalają na przeprowadzenie testów w domu. Za ich pomocą można zbadać również alergie pokarmowe.