rzeczoznawca samochodowy

Jakie uprawnienia ma rzeczoznawca samochodowy?

Rzeczoznawca to specjalista, który zajmuje się wyceną różnego rodzaju dóbr na zlecenie firm lub klientów indywidualnych. Specjalizacja jaką jest rzeczoznawca samochodowy ogranicza zakres realizowanych usług jedynie do pojazdów mechanicznych. Specjaliści z tego obszaru posiadają rozległą wiedzę na temat aut różnych producentów i są w stanie w rzetelny sposób podejść do określenia ich wartości, a także są w stanie wycenić poszczególne podzespoły. Rzeczoznawca zajmuje się sporządzaniem ekspertyz o bardzo dużej wartości dla firm ubezpieczeniowych, a także dla sądów.

Zakres uprawnień rzeczoznawcy samochodowego

Sami rzeczoznawcy wbrew pozorom nie mają nudnej pracy i mogą zajmować się wieloma różnorodnymi zadaniami. Rzeczoznawca samochodowy w Zabrzu przede wszystkim posiada kwalifikacje do sporządzania ekspertyz związanych z wykazaniem szkód po wypadkach i kolizjach. Specjalista posiada uprawnienia do tego, aby określić, które części w pojeździe należy wymienić, a które podlegają naprawie. Dodatkowo może także sporządzić kosztorys naprawy wszystkich uszkodzeń w pojeździe. W zakresie działań znajduje się także wskazanie jaki sposób naprawy uszkodzonego pojazdu będzie najbardziej optymalny.

W zakresie uprawnień rzeczoznawcy znajduje się również przeprowadzanie badań diagnostycznych. Mogą one dotyczyć układu hamulcowego, zużycia paliwa, pracy amortyzatorów i innych podzespołów, aby możliwe było postawienie prawidłowej diagnozy odnoszącej się do stanu auta.

Kiedy warto skorzystać z rzeczoznawcy samochodowego?

Z uwagi na to, że rzeczoznawca samochodowy w Rybniku posiada bardzo szeroki zakres uprawnień to skorzystanie z jego pomocy może być przydatne w bardzo wielu sytuacjach. Przede wszystkim pomoże w określeniu wysokości odszkodowania po wypadku, które pozwoli na naprawę wszystkich uszkodzeń. Specjalista pomoże również w zakupie samochodu używanego i będzie w stanie wykryć wszelkie ukryte usterki w aucie. Dzięki temu zakupione auto nie będzie zaskoczeniem i można będzie wygodnie z niego korzystać.