Brykiet to surowiec służący do generowania ciepła i spotkamy go na przykład w formie paliwa do grilla, ale też może być wykorzystywany w celach grzewczych, gdzie zastępuje węgiel w piecach, które zostały specjalnie przystosowane do spalania brykietu. Jak jednak wygląda produkcja brykietu i jakie urządzenia transportujące są w tym celu wykorzystywane?
Urządzenia transportujące w produkcji brykietu i inne maszyny
Jedną z najważniejszych części linii produkcyjnych brykietu są urządzenia transportujące. To właśnie one odpowiadają bowiem za dostarczanie do specjalnych maszyn surowców drzewnych następnie przerabianych na brykiet, a następnie inne urządzenia transportujące przenoszą brykiet z maszyn od ich produkcji, na przykład na magazyn, gdzie może być on pakowany, czy też do specjalnych urządzeń pakujących.
Specjalna linia do produkcji brykietu potrafi być naprawdę rozbudowana i co najważniejsze zautomatyzowana. Produkcją oraz montażem tego typu linii produkcyjnych zajmuje się na przykład firma Comerc. Dostarcza ona w pełni zautomatyzowane linie do produkcji brykietu, a także wszystkie urządzenia potrzebne do sterowania nimi.
Z jakich urządzeń transportujących się korzysta i jak wygląda produkcja brykietu?
Oczywiście wykorzystywane urządzenia transportujące muszą być dostosowane do materiałów używanych przy produkcji brykietu, a także do samego produktu. W pierwszym etapie mamy do czynienia z materiałem sypkim, takim jak trociny, który do tego jest wilgotny. Dlatego najczęściej wykorzystuje się tu specjalnie dostosowane przenośniki kubełkowe, które służą między innymi do transportu trocin.
Następnie surowce trafiają do suszenia, a takie do brykieciarki, czyli maszyny do produkcji brykietu. Tam brykiet jest schładzany, utwardzany, a następnie cięty na mniejsze kawałki. Tutaj z racji na zwartą strukturę można wykorzystać na przykład przenośniki taśmowe, które dobrze nadają się do tego typu zadań, gdyż są dość szybkie. Na sam koniec brykiet trafia do pakowania.