Fixly

Kupiłeś kawalerkę? Sprawdź, jak efektywnie wykorzystać mały metraż

Istnieje bardzo wiele sposobów na optyczne powiększenie małej powierzchni. Dzięki kilku zabiegom kawalerka może wyglądać bardzo korzystnie i sprawiać wrażenie, że jej przestrzeń jest dużo większa.

Jaka powinna być aranżacja kawalerki, żeby wnętrze było funkcjonalne i wygodne? Podpowiada serwis Fixly, który pomaga w znalezieniu fachowców od remontów i wykończenia, a także projektantów oraz dekoratorów wnętrz!

Jakimi zasadami należy kierować się przy urządzaniu kawalerki?

Kawalerka składa się najczęściej z niewielkiej kuchni, małej łazienki i jednego pokoju. Gdy chcemy, aby nasze mieszkanie było funkcjonalne i sprawiało wrażenie większego, należy ograniczyć liczbę mebli do niezbędnego minimum. Aranżacja kawalerki to trudne zadanie, dlatego trzeba dobrze zastanowić się nad rozmieszczeniem w niej mebli. Wyposażenie powinno mieć proste kształty, a także lekką formę. Ściany i obicia powinny być utrzymane w jasnym tonie. Podczas urządzania mieszkania trzeba wykorzystać każdy kąt. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą meble na zamówienie.

Aranżacja kawalerki z osobną kuchnią?

Kawalerka wyposażona w oddzielną kuchnię pozwala na lepsze wydzielenie strefy odpoczynku. W tym przypadku można wykorzystać parawan bądź spróbować oddzielić te obszary przez właściwe ustawienie mebli. Wspaniały efekt zapewnia kanapa ustawiona tyłem do małej sypialni.

Jak zaaranżować kawalerkę z aneksem kuchennym?

W kawalerce z aneksem kuchennym powinniśmy zadbać o wydzielenie miejsca na relaks i wypoczynek. Można wybrać kuchnię całkowicie otwartą na salon bądź oddzielić ją wyspą lub częściową ścianką. Wszystko jednak musi tworzyć spójną całość. Kuchnia powinna być zaaranżowana z pomysłem, aby doskonale łączyła się z salonem.

Jakie kolory powiększają optycznie pomieszczenie?

Aranżacja kawalerki powinna być oparta na wspomnianych już jasnych barwach, co można osiągnąć nie tylko przez odpowiednio delikatny kolor ścian czy mebli, ale także dobrze zaplanowane oświetlenie. Specjaliści od aranżacji poprzez skuteczne rozplanowanie punktów świetlnych oraz ich koloru i mocy potrafią przedstawić daną przestrzeń w zupełnie nowym wydaniu. Niewskazane są wszelkie żyrandole oraz wiszące lampy, ponieważ lepiej zdecydować się na sufitowe i ścienne oświetlenie LED, które pozwoli na wizualne powiększenie pomieszczeń.

Otwarta przestrzeń sprawia, że wnętrze wydaje się większe

Można zdecydować się także na nieinwestowanie w parawany czy ścianki działowe. Rezygnacja z tych elementów przyczyni się do tego, że mieszkanie stanie się otwarte, a także przejrzyste. Przełamaniem nudy mogą być akcenty kolorystyczne, kontrastujące z jasnymi meblami i ścianami, na przykład te brązowe czy pomarańczowe. Drewniany parkiet, dodatki i biel sprawią, że wnętrze będzie przytulne.

Antresola

Aranżacja kawalerki może uwzględniać zlokalizowanie sypialni na antresoli. Jest to doskonały sposób dostosowany do małych metraży. Jednakże do takiego zabiegu mieszkanie musi mieć właściwą wysokość, która powinna wynosić przynajmniej 320 cm. Schody prowadzące na drugi poziom mogą być pomocne w wygospodarowaniu miejsca na półki z książkami lub szafę. Zamiast schodów można zainwestować w drabinę, która sprawdzi się niższych pomieszczeniach.

Inwestycja w funkcjonalność

Meble i pozostałe wyposażenie w kawalerce powinno pełnić kilka funkcji. Na rynku można znaleźć takie rozwiązania jak szafka kuchenna, która jednocześnie pełni zadanie blatu roboczego. Dobrze sprawdzają się także stoliki wsuwane jeden pod drugi. Warto zainwestować także w pufy i rozkładaną kanapę.

Wspaniałym zabiegiem jest inwestycja w akcesoria do przechowywania różnych przedmiotów. Pojemniki do szuflad i wieszaki pozwolą optymalnie wykorzystać powierzchnię mieszkania i szafy.