Kursy szczepień dla pielęgniarek – gdzie się zapisać?

Pielęgniarki, które chciałby wykonywać szczepienia, muszą wziąć udział w odpowiednich kursach. Gdzie zapisać się na zajęcia?

Kto może wykonywać szczepienia?

Szczepienia ochronne są obecnie bardzo ważnym elementem profilaktyki wielu schorzeń zarówno u dzieci i młodzieży, jak i u osób dorosłych.

Do wykonywania szczepień ochronnych konieczne jest posiadanie właściwej wiedzy i przygotowania praktycznego. Aby je zdobyć, organizowane są specjalne kursy szczepień, które przeznaczone są również dla pielęgniarek.

Kompleksowe kursy szczepień dla pielęgniarek pozwalają na zdobycie kompleksowej wiedzy i praktyki potrzebnej do samodzielnego wykonywania szczepień w kalendarzu oraz na zlecenie jednostek ochrony zdrowotnej. Również pielęgniarka po zakończonym kursie możne wykonywać i odczytywać próby tuberkulinowe, rozpoznawać odczyny poszczepienne oraz sporządzać odpowiednie sprawozdania.

Co obejmują kursy szczepień dla pielęgniarek?

Programy kursów dotyczących szczepień ochronnych dla pielęgniarek obejmują kompleksową gamę informacji, do których zaliczają się:

  • organizacja szczepień ochronnych

  • szczepienia ochronne u noworodków, dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych

  • wykonywanie szczepień ochronnych

  • rozpoznawanie i charakteryzowanie, a także podejmowanie właściwych działań dotyczących niepożądanych odczynów poszczepiennych

  • przygotowywanie dokumentów dotyczących szczepień ochronnych

Całkowity czas trwania kursu to najczęściej 35 godzin zajęć teoretycznych oraz 45 godzin zajęć praktycznych, czyli łącznie 80 godzin.

Dokładne informacje dotyczące programów kursów szczepień ochronnych dla pielęgniarek można znaleźć na stronach internetowych organizatorów.

Jak prowadzone są kursy szczepień dla pielęgniarek?

Aktualnie kursy szczepień dla pielęgniarek najczęściej prowadzone są w formie hybrydowej, co oznacza, że zajęcia teoretyczne odbywają się zdalnie, natomiast zajęcia praktyczne prowadzone są w zakładach opieki zdrowotnej.

Dzięki możliwości korzystania z kursów w formie zdalnej uczestniczące w nich osoby mogą zaoszczędzić czas i koszty na dojazdach. Otrzymują wtedy dostęp do szerokiej gamy informacji związanych z prowadzeniem szczepień ochronnych u różnych pacjentów.

W trakcie zajęć praktycznych kursy szczepień dla pielęgniarek umożliwiają zdobycie umiejętności praktycznych wykonywania szczepień.

Gdzie zapisać się na kurs szczepień ochronnych?

Z ofertami ośrodków szkoleniowych prowadzących kursy szczepień dla pielęgniarek można zapoznać się bliżej na ich witrynach internetowych. Na stronach dostępne są też dokładne informacje o zapisaniu się na szkolenie.