Saç Ekiminde Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Łuszczyca głowy – charakterystyka choroby

Łuszczyca głowy to przewlekłe schorzenie, któremu towarzyszą zmiany na skórze oraz swędzenie. Pierwsze jego objawy bardzo łatwo pomylić można ze zwykłym łupieżem, dlatego też warto poznać podstawowe aspekty związane z łuszczycą.

Łuszczyca skóry głowy – przyczyny wystąpienia

Łuszczyca na głowie jest schorzeniem autoimmunologicznym i polega na tym, że organizm niszczy własne komórki. W dużym stopniu posiada więc charakter wrodzony i dziedziczny. W związku z tym, nie jest chorobą zakaźną, którą zarazić się można od innej osoby spotykając się z nią, a nawet używając wspólnej pościeli czy ręczników. Obok czynników genetycznych, łuszczyca skóry głowy wywoływana jest przez:

  • zmiany hormonalne – np. podczas ciąży czy okresu przekwitania,
  • nieodpowiedni tryb życia – przede wszystkim narażenie na duży stres,
  • uszkodzenia skóry – urazy i ciężkie stany zapalne,
  • niektóre leki – głównie zawierające B-blokery (a więc leki stosowane np. w kardiologii), środki stosowane podczas leczenia malarii, lit, salicylany czy niesteroidowe leki przeciwzapalne (jak popularne środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe).

Podstawowym powodem pojawienia się choroby jest jednak nieprawidłowe działanie układu odpornościowego, które powoduje stan zapalny, przez co dochodzi do powstania złuszczających się zniekształconych komórek.

Objawy łuszczycy głowy

Podstawowym objawem, jakim charakteryzuje się łuszczyca skóry głowy jest wystąpienie łuszczących się grudek na skórze oraz towarzyszące temu swędzenie. Na dalszym etapie choroby, grudki przybierają postać płatów, pod którymi pojawiają się czerwonobrunatne ogniska, które po zdrapaniu krwawią. Z upływem czasu, łuszczycy towarzyszyć też może wypadanie włosów i ból.

Walka z chorobą

Podstawą leczenia łuszczycy głowy jest stosowanie preparatów działających miejscowo. Mają one za zadanie usuwanie złuszczających się fragmentów naskórka oraz przyczynowe leczenie choroby. Walka z chorobą obejmuje więc:

  • stosowanie preparatów przeciwzapalnych – hamujących tempo podziałów komórkowych, jak preparaty zawierające witaminę D, kortykosteroidy, dziegieć,
  • stosowanie leków zawierających cygnolinę – jeden z najskuteczniejszych środków na łuszczycę głowy, terapia którym polega na nakładaniu go na skórę w specjalnych sekwencjach, na zmianę z maściami natłuszczającymi,
  • naświetlenia – przede wszystkim promieniami UV,
  • hospitalizacja – w sytuacji, gdy do leczenia choroby powyższe środki nie są wystarczające, niezbędna jest też hospitalizacja, gdzie stosuje się leczenie systemowe, polegające na doustnym przyjmowaniu retinoidów, hydroksymocznika i leków immunosupresyjnych.

Wspomagać leczenie można też domowymi sposobami. Jednym z najpopularniejszych jest nakładanie na skórę głowy oliwki z kwasem salicylowym. Ma to na celu nawilżenie naskórka tak, aby możliwe stało się usuwanie martwych jego części bez narażania skóry na uszkodzenie.

Leczenie łuszczycy trwa zwykle 8 tygodni, a w wielu przypadkach znacznie dłużej. Należy również pamiętać, że łuszczyca we włosach jest przede wszystkim chorobą skóry głowy i to na nią należy nakładać wszelkie preparaty, omijając włosy. Po wyleczeniu, niezbędne jest również okresowe stosowanie odpowiednich leków, aby zapobiec nawrotom choroby, a także właściwe dbanie o skórę.

Łuszczyca głowy – profilaktyka

Jak zostało to wyżej ukazane, łuszczyca skóry głowy może pojawić się ponownie. Niezbędna jest więc odpowiednia higiena, związana przede wszystkim z unikaniem czynników powodujących wystąpienie choroby – głównie stresu i infekcji. Stale stosować też należy preparaty natłuszczające skórę głowy oraz łagodne środki do mycia. Niezbędna jest również zdrowa dieta. Zmagając się z łuszczycą należy pamiętać także o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim nie można drapać swędzącej skóry, a mycie jej odbywać powinno się delikatnie, opuszkami palców.

Podsumowanie

Stosując powyższe zasady łuszczyca powinna ustąpić. O skórę głowy trzeba więc odpowiednio dbać. Najważniejsze jest jednak to, by w przypadku zauważenia pierwszych objawów, udać się do lekarza i rozpocząć leczenie. Dzięki temu choroba łatwiej ustąpi, a mieszki włosowe pozostaną w dobrej kondycji. Chorzy mogą więc zachować ładne włosy, które nie będą zdradzać oznak problemu.