Leczenie kanałowe zębów, znane również jako endodoncja, jest procedurą mającą na celu ratowanie zęba, który został dotknięty poważnym uszkodzeniem lub infekcją. Proces ten polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z wnętrza zęba oraz oczyszczeniu i zabezpieczeniu kanałów korzeniowych.
Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe jest niezbędne w przypadkach, gdy wnętrze zęba, czyli miazga, zostało poważnie uszkodzone lub zainfekowane. Istnieje kilka sytuacji, w których konieczne jest przeprowadzenie tego zabiegu.
Pierwszym przypadkiem jest zaawansowana próchnica, która sięga głęboko w ząb, obejmując miazgę. Próchnica niszczy tkaniny zęba, a bakterie mogą dostać się do miazgi, powodując stan zapalny. W takiej sytuacji konieczne jest usunięcie chorej miazgi i przeprowadzenie leczenia kanałowego w celu oczyszczenia kanałów korzeniowych.
Kolejnym przypadkiem jest uraz, np. skaleczenie lub złamanie zęba, które prowadzi do uszkodzenia miazgi. Jeśli miazga zostanie naruszona, może to prowadzić do infekcji lub bólu. Wtedy leczenie kanałowe w Białymstoku potrzebne, aby usunąć zainfekowaną miazgę i wypełnić kanały korzeniowe.
Jakie usługi obejmuje chirurgia stomatologiczna?
Chirurgia stomatologiczna obejmuje szeroki zakres usług związanych z leczeniem i chirurgicznym usuwaniem różnych schorzeń jamy ustnej. Jest to gałąź stomatologii, która skupia się na zaawansowanych zabiegach, których celem jest przywrócenie zdrowia jamy ustnej, poprawa funkcji żucia oraz estetyki u pacjentów.
Jednym z głównych zadań chirurgii stomatologicznej jest usuwanie zębów. Może to dotyczyć zębów zniszczonych, zębów mądrości, zębów w trudnych do osiągnięcia miejscach lub zębów, które są przyczyną poważnych problemów związanych z jamą ustną.
Innym obszarem jaki obejmuje chirurgia stomatologiczna w Białymstoku jest implantologia. Chirurdzy stomatologiczni przeprowadzają procedury wszczepiania implantów zębowych, które są trwałymi rozwiązaniami dla pacjentów z brakującymi zębami. Proces ten polega na zakotwiczeniu metalowego implantu w szczęce lub żuchwie pacjenta, a następnie zamocowaniu na nim protezy zębowej.