Wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE wprowadziło wiele zamieszania zarówno w turystyce, jak i w handlu. Nie ominęło też przesyłek kurierskich, które w wybranych przypadkach są traktowane jako eksport lub import. W takiej sytuacji nadawcę obowiązują odpowiednie opłaty na rzecz skarbu państwa. Kto powinien je wnosić, w jakiej wysokości i jak to się odnosi do prywatnych przesyłek?
Czy wysyłanie paczek z Polski do UK wiąże się z opłatą celną?
Zmiana przepisów, jakie wprowadzono po Brexicie, odnosi się głównie do traktowania transportowanych przez granice towarów w kategorii importu i eksportu. Jednak przeciętnemu Kowalskiemu trudno zrozumieć, że kilka par skarpetek i parę książek służby celne mogą uznać za wymianę handlową. Niestety odprawa celna stała się faktem i jest obowiązkowa dla wszystkich przesyłek, bez względu na ich wielkość czy wartość. Pojawiła się też długa lista produktów, których wysyłka jest zakazana.
Wprawdzie nie wszystkie tanie paczki z Polski do UK są poddawane kontroli, jednak deklarację musi wypełnić każdy. Podając w niej nieprawdziwe informacje, narażasz się na to, że w przypadku wyrywkowego sprawdzenia urząd skarbowy obciąży się poważną karą. Dlatego, jeśli chcesz nadawać tanie paczki z Polski do UK, warto bardzo dobrze zapoznać się z przepisami. Opłata celna nie jest naliczana w każdej sytuacji. Są z niej zwolnione towary pochodzące z UE i UK. U niektórych przewoźników takich jak DPD opłata celna jest stała i wynosi 6.05 EUR.
Paczka z Polski do UK – kto płaci podatek VAT?
Wysyłanie paczek z Polski do UK i z powrotem oznacza też możliwość objęcia ich podatkiem VAT. Jest on pobierany przez urząd skarbowy w Polsce lub Wielkiej Brytanii zależnie od tego, w jakim kierunku jedzie przesyłka. Szczegółowe informacje na ten temat są zamieszczone na stronie https://www.euro-paka.pl/, za pomocą której możesz wysyłać tanie paczki z Polski do UK. Kiedy taka opłata jest naliczana? Jeśli jest to paczka z Polski do UK, cena usługi nie obejmuje opłat celnych przesyłek o wartości 39 GBP, czyli ok. 200 zł.
Natomiast w przypadku paczek wysyłanych z Wielkiej Brytanii do Polski polskie prawo przewiduje zwolnienie z podatku VAT, jeśli wartość przesyłki nie przekracza 45 euro. Warunkiem jest też to, że wysyłka nastąpiła w celach prywatnych, a towary nie są przedmiotem handlu. Ta druga reguła niekiedy jest niewłaściwie interpretowana, a klienci zakładają, że prywatna paczka z Polski do UK lub w drugą stronę zawsze jest zwolniona z tego podatku. W rzeczywistości równie ważna jest jej wartość.
Jak wysłać paczkę z Polski do Anglii?
Wysłanie paczek z Polski do Anglii jest bardzo łatwe nawet po Brexicie. Większość problemów rozwiązuje firma kurierska, której usługi możesz zamówić w serwisie Euro-Paka. Jeśli chcesz nadać przesyłkę, wystarczy, że wykonasz sześć prostych kroków:
-
przygotujesz paczkę, zważysz ją i zmierzysz,
-
wpiszesz jej parametry oraz kierunek wysyłki w formularzu na stronie serwisu,
-
wybierzesz jedną z firm kurierskich,
-
wypełnisz deklarację,
-
dokonasz opłaty za usługę,
-
zamówisz kuriera.
Ile idzie paczka z Polski do UK?
Po wprowadzeniu obowiązkowych odpraw celnych okres obsługi przesyłki nieco się wydłużył. Zdarza się też, że paczki wyrywkowo są zatrzymywane do kontroli, a wówczas ich dostarczenie do adresata może się wydłużyć. Większość firm kurierskich oferuje jednak krótkie terminy realizacji usług, które nie przekraczają pięciu dni roboczych.
Jeśli zależy Ci na czasie, to zamawiając kuriera za pośrednictwem serwisu Euro Paka, masz możliwość porównania ofert oraz wyboru tej najkorzystniejszej – zarówno pod względem terminu dostawy, jak i ceny.