Płyny Borygo dostępne są w kilku różnych kolorach, a w wielu warsztatach cały czas można usłyszeć, że najlepszy do jakiegoś auta będzie konkretny kolor. Czy to prawda? Nie, ale to jeszcze nie oznacza, że można podejść do tematu bez choćby odrobiny refleksji.
Jakie znaczenie ma kolor płynu Borygo?
Od strony technicznej kolor nie ma żadnego znaczenia. Barwniki zostały dobrane tak, żeby nawet w najmniejszym stopniu nie wpływały na właściwości użytkowe. Nie jest więc prawdą, że jeśli auto jeździło na różowym Borygo, to nie wolno wlewać zielonego. Barwienie płynów chłodniczych zostało wprowadzone po to, aby łatwo je można było odróżnić, co miało zapobiegać przypadkowemu spożyciu. Dziś znacznie cenniejszym efektem ich barwienia jest to, że dzięki niemu po prostu łatwiej jest ocenić poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym, niż gdyby płyn był bezbarwny.
Zobacz także: https://artbor.pl/plyny-chlodnicze-borygo-poznaj-najnowsze-produkty-legendarnej-polskiej-marki/
Czy mogę wybrać dowolny kolor płynu Borygo?
Kolor nie zmienia właściwości technicznych, możesz wybrać dowolny płyn, który spełnia wymagania określone normami. Oznaczenia norm są naniesione na opakowaniach i teoretycznie można nawet dolewki robić z innego koloru niż obecnie krążący w układzie. Przekonanie o tym, że kolor ma znaczenie, nie ma dziś żadnego uzasadnienia i wywodzi się z czasów, w których pojawiały się pierwsze płyny w kolorze innym niż różowy. Faktycznie wtedy miewały one inną klasę, ale nie wynikało to z koloru i nawet wtedy kolor nie służył do rozpoznawania typu płynu.
Czy mogę dolać Borygo w innym kolorze?
Czy w razie nieszczelności układu można dolać Borygo w innym kolorze niż ten płyn, którym jest zalany zbiornik? Teoretycznie tak, ale warto pamiętać o kilku zastrzeżeniach.
- Jeśli płynu ubywa, to przede wszystkim należy zlokalizować usterkę, a nie liczyć na to, że wystarczy go regularnie dolewać.
- Jeśli płyn w układzie jest dość stary, to wypadałoby go wymienić, ponieważ nie będzie pełnił swojej funkcji i dolanie niewielkiej ilości nowego – bez względu na kolor – niczego tutaj nie zmieni.
- Po zmieszaniu dwóch kolorów płyn będzie wyglądał nietypowo, co może utrudnić diagnostykę niektórych usterek – trudniej będzie na przykład ocenić jego przezroczystość, i to konkretny powód, dla którego dolewki jednak warto robić z Borygo tego samego koloru.
Czyli, podsumowując, nie ma znaczenia, jaki kolor ma Borygo, płyny tej samej klasy można bowiem nawet mieszać, co jednak nie jest wskazane ze względów praktycznych. Warto za to pamiętać o regularnej wymianie całego płynu w układzie chłodzenia i wtedy już kolor nie ma żadnego znaczenia.