wlasna wartosc

Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości ma ogromne znaczenie w życiu każdego człowieka niezależnie od jego dziedziny. To coś, co się zdobywa w życiu, a nie jest wrodzoną umiejętnością. Prywatnie pomaga być sobą wśród innych ludzi, ale również w biznesie ma ogromne znaczenie.

Pomaga w wynegocjowaniu dobrej oferty dla swojej firmy. Nawet mili ludzie, powinni umieć pokazać pazurki, być stanowczy i powalczyć o swoje, oczywiście nie za wszelką cenę. Wysokie poczucie własnej wartości pozwala na bycie stanowczym, nie naruszając godności drugiego człowieka, nawet jeśli staje w obronie przeciwnych wartości. Choć nie jest to łatwe i czasem się kogoś zrani, to nie robi się tego z wyrachowania. Poczucie własnej wartości pozwala na przyjęcie odpowiedniej postawy podczas biznesowych negocjacji czy kontaktów z klientami czy przełożonymi.

Poczucie własnej wartości – godność

Nie polega ono na byciu opryskliwym i wywyższaniu się, ale na przyjęciu własnej godności i uszanowaniu godności innych ludzi. Umiejętność przedstawienia swojego zdania niezależnie od środowiska w jakim się człowiek znajduje daje poczucie wolności. Każde zdanie można powiedzieć na kilka różnych sposobów. Poczucie własnej wartości można w sobie wypracować. W międzyczasie człowiek nauczy się pokory i cierpliwości czy podnoszenia się z upadków. To, co będziemy robić, będzie wynikało z naszej dobrej woli, a nie z braku asertywności. Umiejętność odmawiania bez poczucia winy jest przydatna, prywatnie czy prowadząc własną firmę. Daje to wolność i pozwala na dalszy rozwój. Stawanie się coraz lepszym człowiekiem jest wynikiem pracy nad sobą i zdobywania umiejętności tworzących pewność siebie.