Bezpieczne przechowywanie substancji ma duże znaczenie. Najczęściej wykorzystuje się do tego pojemniki z tworzywa sztucznego. Jednym z nich są pojemniki HPDE. Jakie są ich zalety?
Pojemniki HDPE – charakterystyka
Plastik to powszechnie używany materiał do produkcji wszelkiego rodzaju opakowań i pojemników. Istnieje kilka rodzai materiałów, które różnią się zarówno trwałością, jak i przeznaczeniem. Jednym z najczęściej wykorzystywanych opakowań są pojemniki HDPE. Są wytwarzane z polietylenu o dużej gęstości co zapewnia mu wysoką trwałość na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Nie wchodzą w reakcję chemiczną z żadnymi substancjami, przez co mogą być stosowane zarówno w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, jak i przy pakowaniu żywności.
Dobrze dopasowana nakrętka zapewnia szczelność i pozwala na przechowywanie zarówno substancji płynnych, jak i granulatów. Dzięki temu, że są bezwonne mogą być z powodzeniem wykorzystywane do pakowania żywności. Jedną z najważniejszych zalet tworzywa HDPE jest możliwość jego wielokrotnego wykorzystania, ponieważ całkowicie podlegają recyklingowi.
Co wykonuje się z tworzywa HDPE?
Najczęściej z tworzywa HDPE produkuje się butelki, pojemniki czy zakrętki. Ich właściwości oraz możliwość produkcji w różnych rozmiarach i kształtach pozwalają na zastosowanie ich w każdej dziedzinie przemysłu. Mogą być użyte do pakowania kosmetyków – szamponów, mydeł w płynie czy balsamów, oraz detergentów – płynów lub mleczka do czyszczenia. W branży medycznej i farmaceutycznej tego rodzaju opakowania służą do pakowania lekarstw i maści przygotowanych według indywidualnie opracowanej recepty.
W przemyśle żywnościowym butelki HDPE służą do przechowywania napojów. Dobrze dopasowane zakrętki plastikowe dodatkowo zabezpieczają płyn przed wydostaniem się. Dzięki temu, że tworzywo jest odporne na działanie innych substancji oraz zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, z powodzeniem wykorzystuje się je do produkcji zbiorników na paliwo czy olej napędowy.