miasto

Poruszanie się po mieście wciąż jest naszym wyborem

Zagłębiając się w historię, możemy zauważyć, jak różne kwestie miały kiedyś wpływ na ludzi. Choćbyśmy obecnie uznawali je za niepoważne, w swoim czasie niekiedy traktowano je z wręcz zdumiewającą powagą.

Należy do nich na przykład temat taki jak odgórna kontrola nad ruchem w miastach, analizowany i komentowany ze wszystkich stron. Dzisiaj wiemy, że nie doszło to do skutku i przerażenie ówczesnych ludzi może nam się wydawać nocno przesadzone, jednak nie posiadali oni naszej wiedzy, dlatego nie powinniśmy traktować ich zbyt surowo. Rozważające to osoby szczególnie wydawała się martwić związana z tym perspektywa braku wyboru transportu z wszystkimi tego konsekwencjami.

Poruszanie się po mieście

Te wszystkie wizje i przewidywania nie wyglądały zbyt wesoło i wówczas panowała opinia, że odgórna kontrola nad ruchem w miastach nadejdzie prędzej czy później i lepiej już zacząć się na to przygotowywać. A wtedy w rezultacie stałoby się tak, że ludzie staliby się zależni, co tak wtedy, jak i dzisiaj raczej nie wzbudziłoby u nikogo przesadnego entuzjazmu, delikatnie rzecz ujmując.

Z tego właśnie powodu był to problem tak poważnie traktowany przez ówczesnych ludzi, zresztą, dzisiaj pewnie zareagowalibyśmy na coś takiego całkiem podobnie. Jednakże, całą ta troska ówczesnych ludzi okazała się troską na zapas, ponieważ do odgórnej kontroli nad ruchem w miastach nie doszło. W końcu wyszło na to, że obywatele się nie zgodzą, co dzisiaj uważane jest za oczywiste, jednak w tamtym czasie ludzie nie posiadali jeszcze tej wiedzy. Dlatego właśnie pomimo pesymistycznych przewidywań ten nikomu niemiły scenariusz jednak się nie spełnił. Zamiast tego miało się do czynienia z nadmiernym ruchem samochodowym, a sam temat zagrożenia został odłożony i bywał poruszany jedynie czasami, przy okazji rozmów i dyskusji nad tego rodzaju sprawami. Na szczęście, odgórna kontrola nad ruchem w miastach ostatecznie się nie dokonała.