Projekt domu. Wybór architekta jest bardzo ważny.

Zaprojektowanie domu. Wiele osób uważa, że z takim zleceniem z założenia poradzi sobie nawet mniej doświadczony architekt (wnetrzator.pl), a nawet nieco zdolniejszy student, który studiuje na takim kierunku. Teoretycznie. Bardzo często, bowiem okazuje się, że realizacja takiego projektu nie jest łatwa.

Architekt popełnia błędy, przyjmuje nieodpowiednie założenia, lub po prostu projektuje coś, co zleceniodawcy specjalnie się nie podoba. Czy każdy architekt takie błędy popełnia? Oczywiście nie. Jak zatem wybrać architekta?

Właściwy wybór architekta, jest istotny nie tylko z uwagi na poprawność wykonania projektu domu, ale i na koszty. Projektantów jest niemało, można wśród nich znaleźć projektantów lepszych i gorszych, tańszych i bardzo drogich, Jak znaleźć złoty środek? Jakie kryteria wyboru przyjąć, by wybór okazał się rzeczywiście trafny?

Koszt zlecenia to nie wszystko

Koszt zlecenia ma bardzo duże znaczenie, nie powinien być jednak jedynym kryterium wyboru projektanta, a najtańszy architekt wcale nie musi być dobry. Sensowne jest porównanie ofert kilku projektantów, zapoznanie się z tym, co wcześniej zrealizowali i upewnienie się, co do terminów wykonania zlecenia. Nie jest tajemnicą, że architekci, którzy realizują wiele zleceń, na pewno nie podejmą się zrealizowania naszego zlecenia za tydzień czy dwa. Konieczność kilkutygodniowego oczekiwania na realizacje projektu może stać się koniecznością. Nie każdy ma czas i ochotę, by czekać, dlatego planując wybór architekta, zawsze powinniśmy upewniać się, kiedy jest w stanie wykonać projekt domu.

Doradztwo ma znaczenie

Wybierając fachowca, warto zwrócić uwagę na to, czy potrafi słuchać, czy potrafi doradzić, czy jest człowiekiem, który po prostu chce wykonać projekt i nie zwraca specjalnie uwagi na jego jakość. Jeśli architekt nie próbuje nam doradzić, nie słucha tego co mówimy, warto poszukać innego. Realizacja zlecenia przez takiego architekta to ryzyko. Projekt wykonany niezgodnie z naszymi oczekiwaniami może stać się faktem.

Podsumowując

Wybór architekta, który zaprojektuje nasz dom, to trudne zadanie (budomania.pl). Trzeba wybrać architekta, który nie będzie zbyt drogi, projekt wykona poprawnie i w sensownym terminie. Warto szukać takiego fachowca z uwagą. Przy odrobinie starań, uda się znaleźć takiego człowieka. Dzięki temu szybko zdobędziemy dobry projekt domu.