Przegląd pojazdów specjalnych

Przegląd pojazdów specjalnych – wszystko, co musisz wiedzieć

Obowiązkowe, okresowe badanie techniczne odnosi się do wszystkich samochodów. Dotyczy również pojazdów specjalnych, dopuszczonych do ruchu drogowego. Badania pojazdów specjalnych, podobnie jak innych pojazdów, wykonuje się na stacjach diagnostycznych.

Co obejmuje badanie techniczne samochodu specjalnego?

Oferowane przeglądy techniczne dla pojazdów specjalnych dotyczą sprawdzenia dokumentacji samochodu, tablic rejestracyjnych i numeru VIN. Należy również zweryfikować wyposażenie samochodu, czyli czy umieszczone są w nim trójkąt i gaśnica. Badane są także: stan ogumienia, światła, kierunkowskazy, hamulce i układ kierowniczy. Sprawdzane są również standardowo: instalacja elektryczna, nadwozie i wnętrze.

Obecnie cena badania technicznego dla auta specjalnego wynosi 153 złote. Taką samą kwotę muszą uiścić właściciele samochodów ciężarowych i ciągników samochodowych siodłowych, mających powyżej 3,5 tony. Jeżeli właściciel nie ma wykonanego badania technicznego, a przemieszczać się po drogach to policja ma obowiązek zatrzymać jego dowód rejestracyjny. Następnie, zatrzymany dokument policjant musi przesłać do odpowiedniego urzędu.

Wszystkie okresowe badania techniczne odbywają się w uprawnionych stacjach kontroli pojazdów. Należy jednak zwrócić uwagę, aby były to stacje kontroli pojazdów o poszerzonym zakresie badań technicznych. W takich miejscach bada się na przykład karetki pogotowia. Wszystkie przeglądy techniczne rozpoczynają się od skontrolowania numeru VIN oraz numerów rejestracyjnych. Pracownik stacji skontroluje również numer wybity na nadwoziu pojazdu z numerem zakodowanym w dowodzie rejestracyjnym. Po sprawdzeniu formalności przyjdzie czas na skontrolowanie spraw technicznych. Tutaj należy zobaczyć, czy samochód ma wszystkie elementy podstawowe oraz te, które są wprost przeznaczone do pojazdów specjalnych. Należy ocenić, czy pojazd spełnia swoje funkcje. Sprawdzane są tak jak w samochodach osobowych: przepuszczalność świetlna szyb, stan techniczny wycieraczek i spryskiwaczy, oświetlenie zewnętrzne, kierunkowskazy, światła pozycyjne i drogowe oraz światła stopu i cofania. Ocenie zostaje poddany stan ogumienia. Należy także zweryfikować elementy podwozia. Tutaj szczególna uwaga musi być poświęcona zespołowi hamulców.

Nacisk na przegląd w samochodzie specjalnym

Pojazdy specjalne, do jakich zaliczają się karetki powinny być poddawane cyklicznym przeglądom, z uwagi na to, że zwykle są to samochody od jakich zależy życie ludzi. Proponowane przeglądy techniczne mogą być wykonywane częściej, jako przeglądy dodatkowe. W świetle przepisów pojazd specjalny to samochód osobowy lub przyczepa, jakie są przeznaczone do spełnienia specjalnej roli. W pojazdach specjalnych mogą być przewożone osoby i przedmioty związane z wykonywaniem określonej funkcji.

Dlatego pojazdy te muszą przechodzić przez przeglądy rejestracyjne w Poznaniu  lub innych miastach w specjalnie do tego wyznaczonych stacjach. Zawsze przegląd musi obejmować kwestie podstawowe, jak i być przystosowany do roli danego pojazdu.