Przewierty sterowane – jakie są zasady ich działania?

Coraz częściej można zaobserwować realizację przewiertów zamiast wykopów, które są dużo bardziej problematyczne. Mogą one posłużyć do stworzenia optymalnej trasy dla rurociągów, stanowiących część instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych czy ciepłowniczych. 

Jak przebiega przewiert sterowany?

Zanim przewierty sterowane w Warszawie będą mogły być zrealizowane, trzeba znaleźć godnego zaufania wykonawcę. Najlepiej zdecydować się na usługi firmy z doświadczeniem, zapleczem technicznym i pewną ilością już wykonanych przewiertów. Prace powinny przebiegać sprawnie i szybko, więc ważny jest profesjonalizm wykonawców.

Niezmiernie ważne jest opracowanie planu prac. Przewierty sterowane przebiegają z określoną trajektorią, uwzględniającą ewentualne przeszkody w terenie. Należy zwrócić uwagę na pozostawienie dostatecznie szerokiego pasa gruntu od góry przewiertu. Średnica przewiertu też jest istotna – musi umożliwiać wygodne przełożenie rur.

Przewierty czy przeciski sterowane?

W razie potrzeby można zdecydować się na przewierty pod drogami lub przeciski, przy czym nie ma to większego znaczenia – chodzi o to, by nie wykonywać tradycyjnego wykopu. Otoczenie nie pozwala na takie działania lub wybiera się tańszą, mniej ofensywną opcję. Przewiert jest zdecydowanie konieczny, gdy trzeba przebić się pod drogą, rzeką.

Wybór odpowiedniej trajektorii przed realizacją prac gwarantuje, że wszystko przebiegnie zgodnie z założeniami. Przecisk wymaga wykonania otworu na wejściu. Maszyna pneumatyczna jest wprowadzana pod ziemię i tworzy otwór na drugą stronę o wymaganej średnicy. Przewiert sterowany przebiega podobnie, ale z pomocą wiertnic.

Przewierty pod drogami – bezpieczeństwo prac

Podczas przewiertu zachowywane jest maksymalne bezpieczeństwo. Dzięki dokładnemu opracowaniu kierunku wierceń nie ma miejsca na błąd, zresztą nad wszystkim czuwają komputery. W razie problemów przewierty kontrolowane mogą być poddane niewielkim modyfikacjom trasy.

Podsumowując, wykonanie przewiertów sterowanych gwarantuje bezpieczne układanie rurociągów i innych elementów instalacji np. wodociągowych.