Choroby jelita grubego, odbytu, odbytnicy i esicy dotyczą coraz większego grona osób. Na szczęście większość schorzeń z powodzeniem można leczyć. Z pomocą przychodzą nowoczesne techniki diagnostyki, w tym rektoskopia. Co warto wiedzieć na temat tej metody?
Rektoskopia – czym jest?
Terminem „rektoskopia” określa się jedną z metod diagnozowania chorób jelita grubego. Badanie jest z gatunku endoskopowych, co oznacza, że przy użyciu narzędzia (endoskopu) bada się wnętrze kanału odbytu, odbytnicy i esicy. Długość trwania badania to około 5 minut. Rektoskopia w Opolu pozwala zdiagnozować pacjenta, który zgłasza się z niepokojącymi objawami w obrębie odbytu.
Jakie symptomy zdradzają problemy z odbytem?
Leczenie odbytu w Opolu powinno się rozpocząć po tym, gdy do lekarza proktologa zgłosi się pacjent wykazujący konkretne objawy. Do niepokojących symptomów należą między innymi: ból w okolicy odbytu, krew w stolcu, dokuczliwe i nawracające bóle brzucha, wyczuwalne guzki. Dzięki rektoskopii lekarz może zdiagnozować polipy, zmiany, ciała obce, hemoroidy czy endometriozę.
Rektoskopia – co warto wiedzieć na temat samego badania?
Rektoskopia wymaga przyjęcia pozycji kolankowo-łokciowej. Możliwe jest też ułożenie pacjenta na lewym boku. W pierwszym etapie dochodzi do badania per rectum, potem do odbytu wprowadzany jest wziernik.
Hemoroidy – co warto wiedzieć na temat tej choroby?
Hemoroidy, wciąż w naszym społeczeństwie określane jako wstydliwy problem, dotykają co drugą osobę. Są więc powszechnym zjawiskiem. Biegunki i zaparcia, ale też krew w stolcu czy ból w trakcie siedzenia to często zgłaszane objawy. Nierzadko sygnalizują właśnie choroby hemoroidalne. Wśród stosowanych technik leczenia znajduje się przede wszystkim metoda Barrona. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się gumowe elementy, które założone na guzek prowadzą do jego martwicy i unieszkodliwienia. Zabieg należy do mało inwazyjnych, szybkich, a zarazem bardzo skutecznych. Z powodzeniem rozwiązuje problem hemoroidów w przypadku 90% pacjentów.