chłopak z kapeluszem

Rozmiarówka koszulek męskich: koniecznie sprawdź ją przed wyjściem na zakupy!

Nie ulega wątpliwości, że koszulki męskie to jedna z najpopularniejszych elementów męskiej garderoby. Często jednak zamiast na rzeczach związanych z rozmiarem, skupiamy się jedynie na walorach wizualnych danego produktu. W połączeniu z pośpiechem często opuszczamy sklep bez przymierzania danego ubrania. W efekcie po nałożeniu koszulki w domu okazuje się, że niestety nie leży ona tak, jak powinna… Jak temu zapobiec? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wybierać koszulki męskie tak, by idealnie pasowały!

Rozmiarówka koszulek męskich

Znalezienie właściwego rozmiaru koszulki może trwać w nieskończoność. Zwłaszcza jeżeli zwykle po wejściu do sklepu chwytamy za pierwsze lepsze koszulki męskie z nadrukami i wychodzimy bez przymierzania. Takie podejście czasami może się sprawdzić – szczególnie jeżeli zna się swój dokładny rozmiar. Niestety jednak duże grono mężczyzn nie zna swojego dokładnego rozmiaru. Dla wielu osób rozmiarówka koszulek męskich to jedynie oznaczenia od XS do XXL. W rzeczywistości jednak mało kto wie o tym, że rozmiar L ubrania wyprodukowanego w Europie, może różnić się wymiarami od rozmiaru takiej samej koszulki męskiej, która pochodzi ze Stanów. Dlatego poza oznaczeniem literowym swojego rozmiaru, dobrze jest także znać swoje dokładne wymiary.

Koszulki męskie – jak wybrać dobry rozmiar?

Przed wybraniem się na zakupy, warto poznać wymiary swojego ciała. W tym celu można wykorzystać swoją ulubioną koszulkę. Po wyciągnięciu z szafy należy ją rozłożyć na płaskiej powierzchni, a następnie zmierzyć miarą krawiecką. Przed dokonaniem pomiarów warto również ubranie przeprasować – dzięki temu uzyska się dokładniejsze wartości. Do najważniejszych parametrów należą:

  • długość koszulki – mierzona w linii prostej od miejsca, w którym zaczyna się kołnierzyk (lub dekolt), prostopadle aż po sam kraniec ubrania;
  • szerokość klatki piersiowej – mierzona w najszerszym miejscu torsu, czyli na wysokości wszycia rękawów;
  • długość rękawa – jeżeli koszulka go posiada – pomiaru dokonuje się od szwu po sam koniec rękawa.

Znając wszystkie te wartości, można spokojnie wybrać się na zakupy. Warto jednak zauważyć, że niektóre ubrania, np. koszulki na ramiączkach męskie nie posiadają rękawów. W tym przypadku parametr ten nie będzie potrzebny.

męska koszulka

Koszulka tank top z nadrukiem

 

Jak dopasować długość koszulki do wzrostu mężczyzny?

O tym, że rozmiary ubrań różnych producentów mogą się między sobą różnić wymiarami, wspominaliśmy już wcześniej. Jak się jednak okazuje, nawet ubrania pochodzące od tego samego producenta, mogą się pod tym względem od siebie różnić. Nie bez powodu zwykło się bowiem mówić, że „nawet najlepsza szwaczka nie puści dwóch ściegów jedną dziurką”. W praktyce oznacza to wiec, że zawsze warto zostawić sobie margines 1,5-2,5 cm. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku długości torsu. Pomimo dobrze wybranego rozmiaru, koszulka może się bowiem okazać zbyt krótka i po podniesieniu rąk do góry będzie ona odsłaniać brzuch. W przypadku mężczyzn o wzroście 190 cm niestety czasem nawet koszulka w rozmiarze XL może się okazać zbyt krótka – mimo iż szerokość w klatce piersiowej pasuje idealnie. Problem ten można jednak rozwiązać, porównując wymiary własnego ciała do wartości podanych przez producenta w tabeli rozmiarów.

 

Jak dopasować rozmiar koszulki wokół szyi?

W przypadku męskich T-shirtów bardzo ważne jest to, by dobrze układały się również w okolicach szyi. Zbyt obcisły kołnierzyk może powodować uczucie dyskomfortu – tak jak i koszulki ze zbyt dużym dekoltem. W przypadku mężczyzn najlepiej sprawdzają się tradycyjne, zaokrąglone dekolty, które kończą się 1-2 cm pod szyją. Panom, którzy nie lubią odsłoniętego karku lub torsu, odradza się także wyboru koszulek z dekoltem w tzw. łódkę lub literę „V”.

Już wiesz jak dobrać odpowiedni rozmiar T-shirta dla siebie, więc pora wybrać modele dla siebie. O tym, jakie będą najlepsze, podpowiadamy w tym artykule o męskich koszulkach w serwisie ox.pl.

męska koszulka

Grafitowa koszulka w serek