moda

Swetry męskie i swetry damskie – elegancja czy casual?

Swetry męskie i swetry damskie to jedne z najpopularniejszych rodzajów ubrań w okresie zimowym. Dla nikogo nie powinno wydać się to dziwne, gdyż zarówno swetry damskie jak i swetry męskie oferują nam schludny wygląd, wygodę i komfort termiczny. W tym artykule zajmiemy się kwestią, czy swetry stanowią casualowy, czy może elegancki rodzaj garderoby, gdyż wiele osób nie wie, w jaki sposób zestawiać swoje swetry z innymi ubraniami. Zapraszamy do lektury!

Swetry męskie i swetry damskie – rys historyczny

Żadne modowe rozważania nie mogą się obyć bez rysu historycznego. Wyjątkiem nie są tutaj swetry męskie i swetry damskie. Wynika to z faktu, że chociaż czasami zapominamy skąd się wzięła dana odzież, to jej historia bardzo często definiuje sposób jej noszenia.

Pierwsze swetry męskie w formie zbliżonej do obecnej, pojawiły się na irlandzkiej wyspie Aran w okolicach XIX wieku. Tamtejsi mieszkańcy w głównej mierze parający się rybołówstwem docenili komfort i wygodę, jaką dają im grube, tkane materiały.

Swetry bardzo szybko przeniknęły do mody marynarzy spoza Irlandii, a także do mody wojskowej. Stamtąd wzięło się też określenie kardigan – podczas drugiej wojny krymskiej, brytyjscy żołnierze walczyli ubrani właśnie w swetry męskie, a to wszystko pod wodzą generała Jamesa Thomasa Brudenell’a, czyli księcia Cardigan.

Początkowo nie istniało coś takiego jak swetry damskie, gdyż ten rodzaj odzieży był przypisywany głównie mężczyznom. Zmieniło się to podczas XX wieku i towarzyszących mu wojen światowych. Swetry damskie i swetry męskie zostały wtedy docenione, jako niedrogie, łatwe w produkcji i oferujące dużą funkcjonalność rodzaje ubrań.

Swetry męskie i swetry damskie – jak to wygląda obecnie?

Jak widać po powyższych przykładach, swetry męskie i swetry damskie były przeznaczone początkowo dla ludzi, którzy wykonywali ciężkie prace fizyczne w trudnych warunkach. Takie podejście zdefiniowało swetry jako element odzieży codziennej i nikomu nie śniło się, by łączyć je z bardziej eleganckimi elementami garderoby. Zmieniło się to w okolicach lat 80. XX wieku, kiedy rozwój technologii z branży odzieżowej sprawił, że swetry stały się łatwiejsze w produkcji.

Prawdziwa rewolucja w tej materii nadeszła jednak wraz z pojawieniem się stylu smart-casual. Jest to taki nurt w modzie, który zakłada w miarę swobodne łączenie ze sobą eleganckiej, jak i codziennej odzieży. Układając stylizację w takim stylu możemy postawić zarówno na marynarki i koszule, ale także swetry czy jeansy.

Swetry – elegancja, czy codzienna moda?

Zarówno swetry damskie jak i swetry męskie, są odzieżą bardziej casualową niż elegancką. Nie oznacza to jednak, że zupełnie nie możemy ich zestawiać z bardziej eleganckimi elementami garderoby.

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że moda nie jest czarno-biała. Nie istnieje w niej jedynie ograniczenie na styl casualowy i modę wieczorową, gdyż pomiędzy tymi dwiema rzeczami istnieje jeszcze cała masa innych styli, takich jak właśnie smart casual.

Swetry męskie i swetry damskie nie są tak eleganckie, jak marynarka i zdecydowanie nie warto się w nie ubierać wtedy, kiedy zależy nam na zupełnie nienagannej i eleganckiej prezencji. Innymi słowy, pójście w swetrze na ważne, biznesowe spotkanie czy ślub może być odebrane za nietakt i modowe faux-pas. Z drugiej jednak strony swetry są zdecydowanie bardziej formalną częścią garderoby, niż bluzy czy t-shirty. Z tego powodu, bez problemu odnajdą się w takich stylizacjach, które wymagają większej formalności.

Swetry damskie i swetry męskie – podsumowanie

Wiemy już, w jakim miejscu na tabeli formalności ubioru plasują się swetry damskie i swetry męskie. Pamiętajmy jednak, że w modzie najbardziej liczy się nasze samopoczucie. Nie warto ubierać się w coś, czego noszenie nie sprawia nam przyjemności. Swetry to tylko jedne z wielu rodzajów garderoby, jakie możemy nosić i jeśli komuś one nie odpowiadają, może odpowiednio postawić na elegantsze marynarki lub typowo casualowe bluzy. Oczywiście dobór odzieży do okazji jest niezwykle istotny, jednak pamiętajmy o tym, że to moda jest dla nas i możemy się nią bawić, odrzucając i łamiąc pewne schematy.