ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenia na mieszkanie – jak wybrać najlepsze?

Ubezpieczenie mieszkania to jeden z rodzajów polisy majątkowej. W tym przypadku ochrona dotyczy mienia, jakim jest nieruchomość – właśnie mieszkanie. Dzięki ubezpieczeniu właściciel majątku nie musi obawiać się o poniesienie ryzyka w przypadku różnych sytuacji, np. losowych.

Wybór najlepszego ubezpieczenia majątkowego

Obecnie każda firma zajmująca się sprzedażą polis ma w swojej ofercie różne ubezpieczenia na mieszkanie. Jest w czym wybierać. To dość ogólne ujęcie zakresu działania ubezpieczenia – często obejmuje ono mieszkanie z wyposażeniem i osobę właściciela (odpowiedzialność cywilna).

Większość polis na mieszkanie domyślnie chroni wyłącznie strukturalne elementy tej nieruchomości. Jest to tzw. wersja podstawowa, najtańsza i jednocześnie jeden z najbardziej typowych wyborów. Jeśli jednak szkoda będzie dotyczyła wyposażenia, polisa tego nie obejmie. Warto więc zainteresować się większym zakresem.

Szeroki asortyment – ubezpieczenia majątkowe i nie tylko

Warto zwrócić uwagę, czy polisa nie jest od razu powiązana z innymi opcjami. Często jako drugie pojawia się ubezpieczenie komunikacyjne lub już wspomniane, od odpowiedzialności cywilnej. Takie rozwiązanie jest automatycznie droższe, ale dużo bezpieczniejsze i można zaoszczędzić na kupieniu pakietu zamiast każdej polisy osobno.

Wybierając ubezpieczenie majątkowe trzeba być świadomym tego, że za każdą dodatkową opcję trzeba liczyć się z większą kwotą składki. Warto wybrać dokładnie te warianty, które mogą okazać się przydatne. Nie warto jednak oszczędzać na tym, co może w pewnych sytuacjach okazać się ostatnią deską ratunku i ubezpieczyć również np. sprzęt i wyposażenie mieszkania.

Dlaczego ubezpieczenie na mieszkanie jest tak ważne?

Własna nieruchomość to niejednokrotnie spory majątek, dlatego warto ubezpieczyć je na różne sytuacje. Poza elementami konstrukcyjnymi, ubezpieczenie na mieszkanie powinno uwzględniać też wyposażenie. Przydaje się to na wypadek zalania, pożaru, kradzieży mienia itd.

Podsumowując, jednym z bardzo przydatnych polis jest ubezpieczenie na mieszkanie. Warto je wybrać, mając własne lokum i dość wartościowe wyposażenie.