Masz poważne długi i nie możesz ich spłacić? W takiej sytuacji znalazło się w ostatnim czasie wiele osób. Pandemia, lockdown, likwidacja miejsc pracy – to tylko niektóre przyczyny zwiększonej liczby problemów z zadłużeniami. Co można zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest upadłość konsumencka. W jaki sposób ją ogłosić?
Czym jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka jest rodzajem upadłości, która może zostać ogłoszona przez osobę fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej, czyli właśnie przez konsumenta.
Kwestie upadłości konsumenckiej, w tym zasady jej ogłaszania oraz informacje dotyczące całej procedury można znaleźć przepisach Prawa upadłościowego.
Dzięki upadłości konsumenckiej można pozbyć się długów znacznie łatwiej, chociaż warto pamiętać o tym, że nie służy ona do ich całkowitego usunięcia. Umorzeni długów jest możliwe jedynie w określonych przypadkach. W większości przypadków wobec dłużnika ustalana jest specjalny plan spłaty długów. Niekiedy konieczne jest nawet sprzedanie domu albo mieszkania.
Upadłość konsumencka – kto może ją ogłosić?
Jak wspomniano wcześniej, upadłość konsumencka – https://doboszkancelaria.pl/uslugi/upadlosci-konsumenckie jest procedurą, z której mogą skorzystać konsumenci, czyli osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jest to pierwsza przesłanka do skorzystania z prawa upadłościowego.
Drugą przesłanką jest rozpoczęcie postępowania upadłościowego, które prowadzone jest w sytuacji, gdy dłużnik jest niewypłacalny. Niewypłacalność oznacza w tym przypadku utratę zdolności do regulowania swoich zobowiązań, na przykład jak rachunki. Na potrzeby prawa przyjmuje się, że czas niewypłacalności musi trwać minimum 3 miesiące.
Warto wskazać, że obecnie, po nowelizacji, która miała miejsce w 2020 roku, sąd nie bada już, czy dłużnik sam przyczynił się do powstania niewypłacalności lub jej zwiększenia. Można zatem ogłosić upadłość konsumencką także w tym przypadku. Okoliczności jej powstania mają jednak wpływ na ustalanie planu spłaty – jest on wtedy dłuższy.
Gdzie szukać pomocy w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?
Procedura upadłości konsumenckiej może być skomplikowana dla osoby, która nie zna się na przepisach Prawa upadłościowego. W takiej sytuacji warto pomyśleć o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy prawnika, który będzie mógł zapoznać się wtedy z sytuacją dłużnika i wskazać, czy postępowanie upadłościowe w jego sprawie jest możliwe.
Dokładne informacje związane z zakresem usług kancelarii prowadzących pomoc w upadłości konsumenckiej można już teraz znaleźć na ich stronach internetowych.
Kancelaria Syndyka-Doradcy Restrukturyzacyjnego Sp. z o.o.
ul. Glogera 4/4, 42-217 Częstochowa
Tel.: 883 615 777 / biuro@doboszkancelaria.pl