pogrzeb

Usługi pogrzebowe – jakie działania obejmują?

Po śmierci bliskiej osoby zdecydowanie ogromną pomocą są usługi pogrzebowe oferowane przez specjalizujące się w nich zakłady pogrzebowe. Pozwalają one na zdjęcie z barków wielu obowiązków i godne pożegnanie zmarłego. Jakie działania obejmują jednak usługi pogrzebowe i na które warto się zdecydować?

Jakie działania obejmują podstawowe usługi pogrzebowe?

Zazwyczaj podstawowe usługi pogrzebowe na Żoliborzu to przede wszystkim zakup trumny, przechowanie oraz transport ciała bądź kremacja i zapewnienie obsługi podczas samego pogrzebu. Są to jednak najbardziej podstawowe usługi, które warto wzbogacić po to, by pogrzeb był jak najpiękniejszy i umożliwił oddanie należytego szacunku dla zmarłej osoby.

To, co zaliczamy do podstawowych usług pogrzebowych różni się jednak pomiędzy zakładami. Niektóre z nich w ramach podstawowej obsługi oferują również pomoc z załatwieniem formalności urzędowych, a także ustaleniem terminu mszy oraz pochówku z księdzem w wybranej przez nas parafii.

Co zaliczamy do kompleksowych usług pogrzebowych?

Zakład może jednak zaoferować również zdecydowanie bardziej kompleksowe usługi pogrzebowe. Mowa tu na przykład o transporcie zwłok, jeśli do zgonu doszło w innej części kraju, niż ta, w której ma się odbyć pogrzeb. Dobre zakłady pogrzebowe są nawet w stanie zaoferować międzynarodowy transport zwłok, który jest zdecydowanie wielką pomocą, jeśli bliska osoba zmarła poza granicami kraju.

Do kompleksowych usług pogrzebowych zaliczamy również takie działania jak na przykład przygotowanie ciała zmarłego do jego ostatniej drogi, czyli ubranie go, umalowanie, a także zakonserwowanie tak, by nie doszło do rozkładu przed pogrzebem, tym samym umożliwiając wszystkim zainteresowanym ostatnie pożegnanie się ze zmarłym.

Kolejne usługi pogrzebowe, które warto wymienić to na przykład zapewnienie oprawy muzycznej pogrzebu, opracowanie oraz wydrukowanie nekrologów, czy też zorganizowanie stypy, na której bliscy zmarłego będą mogli wspominać go.