okna plastikowe a drewniane

W czym okna plastikowe są lepsze od drewnianych?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego okna plastikowe zyskują coraz większą popularność na rynku, a ich udział znacznie przewyższa ten, jaki mają okna drewniane? Otóż nie jest to bez powodu. Właściwości, jakie wykazują okna plastikowe, sprawiają, że są one coraz częściej wybierane przez klientów. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć Ci, w czym tkwi ich przewaga nad tradycyjnymi oknami drewnianymi.

Energia i środowisko

Okna plastikowe charakteryzują się bardzo dobrymi współczynnikami przenikalności cieplnej oraz akustycznej. Dzięki temu ich zastosowanie pozwala na znaczne obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem pomieszczeń oraz poprawę komfortu życia w domach czy mieszkaniach. Wpływa to również na korzyść dla środowiska naturalnego – lepsza izolacja termiczna i akustyczna przekłada się na mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzewania budynków.

Konserwacja i trwałość

W przeciwieństwie do okien drewnianych, które wymagają regularnych zabiegów konserwacji, takich jak malowanie czy impregnacja, okna PCV z Poznania nie wymagają żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zastosowane w nich tworzywa sztuczne są odporne na negatywny wpływ czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć czy promieniowanie słoneczne, co przekłada się na znacznie wyższą trwałość tego typu okien.

Estetyka i funkcjonalność

Współczesne okna plastikowe oferowane są w bogatej gamie kolorystycznej. Dzięki temu można je łatwo dopasować do stylistyki wnętrz oraz elewacji budynków. Dodatkowo, profile plastikowe pozwalają na realizację rozmaitych konstrukcji, zarówno prostych, jak i bardziej skomplikowanych, co umożliwia twórcze podejście do projektowania okien.

Bezpieczeństwo

Okna plastikowe wyposażone są w nowoczesne systemy zabezpieczeń antywłamaniowych, takie jak rygle czy zamki wkładane. Dzięki temu mieszkańcy mogą czuć się bezpieczniej w swoich domach czy mieszkaniach. W przypadku okien drewnianych stosowanie takich rozwiązań bywa często utrudnione ze względu na konstrukcję profili.

Cena

Podstawowym czynnikiem decydującym o popularności okien plastikowych jest ich cena. Jako że do ich produkcji stosowane są tańsze i łatwiej dostępne materiały niż w przypadku okien drewnianych, finalny koszt zakupu takich okien jest na ogół niższy. Uwzględniając również mniejsze koszty konserwacji oraz dłuższą żywotność tego typu okien, można uznać je za opłacalną inwestycję.